Siemianowiczanie oddali hołd pamięci obrońcom Kopalni „Michał”

84 lata temu, w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1039 roku, napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę, rozpoczął się jeden z najbardziej mrocznych i tragicznych rozdziałów historii – II wojna światowa. Zwykle jej początek kojarzy z obroną Westerplatte, chociaż w tym samym czasie, kilkaset kilometrów na południe, rozgrywał się bój o siemianowicką Kopalnię „Michał”.

W tym roku obchodzimy już 84. rocznicę tych wydarzeń i niezmiennie stanowi ona okazję do refleksji nad tym, jak wielką wartością jest wolność i pokój, także skłania do uczczenia bohaterstwa, ofiarności i patriotyzmu tych, którzy naszą wolność wywalczyli, składając ofiarę  krwi, a nawet życia, wśród których byli także obrońcy Kopalni „Michał”.

Dlatego, jak co roku, 1 września 2023 r., oddaliśmy im wszystkim hołd. W imieniu mieszkańców Siemianowic, pod pomnikiem obrońców Kopalni „Michał” przy ul. Orzeszkowej, w asyście pocztów sztandarowych, wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele siemianowickich władz samorządowych: prezydent miasta Rafał Piech, przewodniczący Rady Miasta Adam Cebula, pierwsza zastępca prezydenta miasta Agnieszka Gładysz, druga zastępca prezydenta miasta Beata Gałecka, sekretarz miasta Adam Skowronek, skarbnik miasta Katarzyna Chrapek-Rogowska, radni Rady Miasta, a także przedstawiciele instytucji miejskich i służb mundurowych, członkowie lokalnych ugrupowań politycznych i organizacji pozarządowych, dzieci, młodzież, nauczyciele i dyrektorzy siemianowickich szkół oraz mieszkańcy.

Druga zastępca prezydenta miasta Beata Gałecka wraz z naczelnikiem Wydziału Kultury i Sporty Krzysztofem Nosem złożyli również biało-czerwoną wiązankę na grobie polskich żołnierzy 75. Pułku Piechoty, znajdującym się na cmentarzu przy ul. Michałkowickiej, jako świadectwo naszej pamięci o wsparciu, jakiego udzielili oni obrońcom kopalni „Michał”.

W nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku, jedna z grup dywersyjnych wysłanych przez Niemców w celu przejęcia ważnych strategicznie miejsc na terenie Górnego Śląska, skierowała się do Siemianowic Śląskich, celem przejęcia strategicznej Kopalni „Michał”. W odpowiedzi, ówczesny naczelnik gminy Michałkowice, Walenty Fojkis, wybitny dowódca z okresu powstań śląskich, w oparciu o związki kombatantów, członków Oddziałów Młodzieży Powstańczej, Związku Strzeleckiego i harcerzy, zorganizował oddziały samoobrony, których zadaniem było uniemożliwienie Niemcom przejęcia terenu i instalacji kopalni. Walczących obrońców wsparło dwudziestu policjantów, którzy przybyli wraz z samochodem pancernym oraz żołnierze III batalionu 75. Pułku Piechoty.
Walki trwały do godziny 2.00 w nocy, 3 września 1939 roku, po czym powstańcy opuścili teren kopalni „Michał” i walczyli jeszcze z niemieckimi najeźdźcami do 10 września, kiedy to zakopali broń.

Więcej zdjęć z uroczystości można obejrzeć na fanpage’u miasta, w albumie Siemianowiczanie oddali hołd pamięci obrońcom Kopalni „Michał”

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Piotr Pindur

    p_pindur@um.siemianowice.pl

    (32) 7605306

foto: Piotr Pindur | Biuro Prasowe UM Siemianowice Śląskie