Film dokumentalny o tradycjach z Przełajki

Plakat promujący premierowy pokaz filmu dokumentalnego, na zdjęciu widziana od tyłu dziewczyna w stroju ludowym

Zapraszamy na premierowy pokaz filmu dokumentalnego autorstwa Tadeusza Żalika pt. „Rzecz o jelyniokach i kabotku, czyli strój (nie)odświętny”. Obraz ma na celu propagowanie lokalnych tradycji, będących integralną częścią dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska, a szczególnie tradycji dzielnicy (dawniej wsi) Przełajka.

Premiera filmu odbędzie się 10 listopada (piątek) o godz. 19.00 w SCK – Parku Tradycji. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Po premierze film będzie stale dostępny na kanale YouTube Siemianowickiego Centrum Kultury.

Dzięki lokalnej działaczce i zawodowej krawcowej – Wandzie Bujoczek – kilka lat temu udało się odtworzyć tradycyjny strój z Przełajki. Strój ten występuje w 3 wariantach – męskim, kobiecym i dla panien niezamężnych. Dziś jest nieodzownym elementem również przywróconej tradycji procesji Bożego Ciała, której historia sięga wielu pokoleń wstecz. Ponadto strój wykorzystywany jest przez artystów Zespołu Pieśni i Tańca “Siemianowice”, który skupia w swoich szeregach osoby młode, co prowadzi do przedłużenia żywotności tradycji.

Główną bohaterką filmu jest wspomniana Wanda Bujoczek, a towarzyszą jej inne osoby z Siemianowic na co dzień zaangażowanie w kultywowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Film powstał w ramach zadania „współ / kultura, vol. 3”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”.

Autor:

  • Radosław Matysek – Siemianowickie Centrum Kultury

wprowadzający: Adam Bogdoł