Rodzinny happening artystyczny już w sobotę

Plakat promujący rodzinny happening artystyczny Gdzie jest Wojtek
Plakat promujący rodzinny happening artystyczny Gdzie jest Wojtek

Zapraszamy całe rodziny do udziału w happeningu artystycznym realizowanym przez Siemianowickie Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich. Projekt sfinansowany jest przez Instytut im. Wojciecha Korfantego w ramach „Funduszu Korfantowskiego” – otwartego konkursu na inicjatywy kulturotwórcze w 2023 r.

Rodzinny happening artystyczny pt. „Gdzie jest Wojtek?” jest elementem projektu o tej samej nazwie. Wydarzenie odbędzie się 22 października o godz. 16.00 w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich. Działanie potrwa ok. 2 godziny. Minimalny wiek uczestników, którzy mogą wziąć udział w happeningu to 6 lat. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne pod numerem (32) 228 72 80, w. 11. Udział dzieci możliwy jest wyłącznie pod opieką osób dorosłych (dziecko pracuje wspólnie z rodzicem / opiekunem).
Nazwa happeningu nawiązuje do popularnego cyklu wspierających spostrzegawczość i wyobraźnię książek rysunkowych dla dzieci pt. „Gdzie jest Wally?”. Książki te bazują na prostym pomyśle: w gąszczu obiektów i postaci ukryty został główny bohater opowieści – tytułowy Wally. Zadaniem osoby oglądającej rysunki jest odnalezienie bohatera. Podobna będzie koncepcja przyświecająca naszemu happeningowi artystycznemu dla dzieci i ich opiekunów.

Happening będzie zawierał elementy warsztatów plastycznych, co zapewni komfort pracy uczestników i zadowalający ich efekt końcowy. Poprowadzi je doświadczona instruktorka artystyczna – Iza Kot (Pracownia Kotydoroboty). Uczestnicy stworzą wspólną wielkoformatową pracę plastyczną – artystyczną mapę części Siemianowic, na której znajdą się miejsca związane z postacią Wojciecha Korfantego, a także liczne inne obiekty charakterystyczne dla miasta oraz obiekty i postaci niezwiązane ściśle z konkretnymi lokalizacjami na mapie – wedle fantazji uczestników (np. postaci ludzkie, zwierzęce, pojazdy etc.). W ten sposób powstanie wielkoformatowa praca w formie kolażu – mozaiki społecznej o dużym zagęszczeniu elementów.

Efekt happeningu w postaci wielkoformatowej mozaikowej pracy plastycznej zostanie wyeksponowany czasowo w przestrzeni wystawienniczej Muzeum Miejskiego wraz z informacją o projekcie oraz instrukcją dla oglądających pracę (czego należy szukać pośród mnogości przedstawionych obiektów).

Serdecznie zapraszamy!

Autor:

  • Radosław Matysek – Siemianowickie Centrum Kultury

wprowadzający: Jan Litwiński