Chciała zainwestować w kryptowaluty – straciła 100 tys. zł

Klawiatura z ostrzeżeniem

Do 84-letniej siemianowiczanki zadzwonił mężczyzna podający się za przedstawiciela firmy związanej z transakcjami kryptowalutami. Polecił jej zainstalowanie na komputerze specjalnego oprogramowania, za pomocą którego będzie mógł zdalnie zarządzać jej kontem. Kobieta była świadoma, że przez parę dni „analityk finansowy” wypłaca duże sumy pieniędzy z jej konta. Gdy zorientowała się, że był to jednak oszust, straciła blisko 100 tysięcy złotych.

Z siemianowiczanką skontaktował się przedstawiciel firmy zajmującej się obrotem kryptowalutami. Zachęcał ją do zakupu kryptowalut, obiecując spore zyski. Najpierw jednak koniecznym było zweryfikowanie jej zdolności finansowej. Aby mógł to zrobić, musiał mieć dostęp do konta bankowego 84-latki. Dlatego polecił jej ściągnięcie na komputer aplikacji, dzięki której będzie mógł zarządzać jej kontem. Kobieta uczyniła to i widziała, że na jej koncie dokonują się przez kilka dni transakcje wypłat. Rzekomy „analityk finansowy” uruchomił nawet procedurę zaciągnięcia w banku kredytu. Na szczęście pracownicy banku wykryli podejrzane ruchy na koncie seniorki i zablokowali konto. Wtedy 84-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. Kobieta straciła blisko 100 tysięcy złotych.

Kolejny raz przypominamy o kilku zasadach, dzięki którym nie padnie się ofiarą oszustów internetowych:

– nie instaluj oprogramowania, które zalecają rozmówcy/analitycy rynku,

– nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, daj sobie czas, zastanów się nawet jeśli proponowana okazja mogłaby przepaść, jest to często stosowany chwyt, aby skusić ofiarę na niepowtarzalną okazję, przedyskutuj temat z bliskimi,

– nigdy nie klikaj w nieznane linki,

– nie instaluj nieznanych aplikacji w telefonie ani innych urzadzeniach, na których obsługujesz bankowość internetową,

– nigdy nie podawaj pinów, loginów, kodów dostępu,

– nie udostępniaj danych związanych z kartami płatniczymi,

– zawsze sprawdzaj podmiot, który reprezentuje rozmówca- zweryfikuj je w internecie, to kopalnia wiedzy, wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwę podmiotu i np. dodać hasło oszustwo, wiarygodność, opinie.

Tylko własna czujność może ochronić przed oszustami. Pamiętaj, że są to naprawdę dobrze przeszkoleni fachowcy, którzy mają opanowane do perfekcji sztuki manipulacji i perswazji.

Autor:

  • .Tatiana Lukoszek, KM Policji

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska