Tydzień się skończył, dobro pozostanie

Chłopiec przypinający do tablicy kolejną papierową chmurkę z wypisanym dobrym uczynkiem
Tablica z dobrymi uczynkami

Po raz drugi w Siemianowicach Śląskich odbyło się wielkie święto czynienia dobra Heaven Wins, którego kulminacją był Dzień Aniołów.

Zanim jednak to niebiańskie wydarzenie zaroiło uczestnikami halę „Michał”, poprzedził je Tydzień Dobrych Uczynków, który podobnie, jak w minionym roku przyniósł bogate żniwo, dowodząc, że inicjatywa na trwałe rozpaliła zapał naszych najmłodszych i trochę starszych siemianowiczan.

Zacznijmy od przedszkolaków. Przede wszystkim odnotujmy, że Heaven Wins postanowiły świętować Przedszkola: nr 6, Tęczowa Dwójeczka, nr 9, nr 10, nr 11, nr 18, nr 19 i nr 20 oraz Zespół Przedszkolny nr 1. Naszym przedszkolakom przyświecały słowa wiersza:

„Pomagać, to dzielić się

Nie chcąc w zamian dosłownie niczego

Łzy pozamieniać w śmiech

Nie ma nic bardziej cennego…”

Nasi milusińscy organizowali zbiórki dla dzieci z placówek opiekuńczych, dla zwierzaków ze schronisk, zbierali plastykowe nakrętki dla chorej dziewczynki, piekli ciasteczka dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej PZN. W ich rączkach powstało mnóstwo serduszek, na których panie pomogły im wypisać dobre uczynki, jakie chciały zrealizować, czy też te, które już im się udało zrobić. Niektóre przedszkolaki odwiedziły cmentarz, by posprzątać opuszczone groby i zapalić na nich światełko, czy także ruszyły do porządkowania swojego przedszkolnego ogrodu, czym sprawiły wielką radość panu konserwatorowi, na co dzień walczącemu ze spadającymi liśćmi.

Nasi malcy zachęcani przez panie wychowawczynie rozmawiali na temat dobrych uczynków, malowali plakaty propagujące ideę czynienia dobra, śpiewali piosenki nawiązujące do tej tematyki oraz z wielką ochotą brali udział w sesjach zdjęciowych, do których przywdziewali anielskie skrzydła. No i w czasie Tygodnia Dobrych Uczynków szczególnie dbali o to, aby nie zapominać o ważnych każdego dniach słowach: „proszę, dziękuję, przepraszam”, co w jednej z placówek zwieńczył nawet wybór królowej i króla uprzejmości.

Starsi koledzy przedszkolaków – uczniowie szkół podstawowych także ruszyli, by w tym szczególnym tygodniu, zaprezentować moc dobra, jakie mają w sobie. Byli to młodzi siemianowiczanie ze Szkół Podstawowych nr 1, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, nr 11, nr 12, nr 13, nr 16 i nr 20. Tymi, do których kierowali swoje dobre uczynki była chora dziewczynka wspierana zbiórką nakrętek, dzieci z mysłowickiego Domu Dziecka potrzebujące artykułów szkolnych, seniorzy z Domu Opieki Społecznej, z którymi uczniowie spędzili czas na rozmowach i grach, ubodzy Afrykanie, na rzecz których odbywa się akcja charytatywna „ Kup pan szczotkę” oraz zwierzaki ze schronisk. Dzieci z podstawówek odwiedzały także cmentarze, by zapalić światełko dla zapomnianych, brały udział w rozmaitych konkursach. Wykazywały się m. in. wiedzą na temat świętych, ujawniały swoją wyobraźnię i pomysłowość, wykonując figurki aniołów. Pojemna akcja czynienia dobra zmieściła też w sobie inicjatywy ekologiczne, jak np. akcję Ekoangel – promującą potrzebę oszczędzania wody, energii i żywności, czy inne przedsięwzięcie, podczas którego tworzono aniołki z surowców wtórnych. Oczywiście uczniowie szkół podstawowych też mieli wiele pomysłów na dobre uczynki, co już samo w sobie jest sposobem uwrażliwiania na potrzeby innych, uczy uważnego patrzenia i dostrzegania potrzeb bliźnich. Tworzono związane z tą tematyką prace plastyczne, słuchano piosenek, oglądano filmy, czytano wiersze. No i mimo, że w podstawówce wszyscy czują się już dość dorośli wcale nie stroniono od robienia sobie anielskich fotografii. Umilaczki – wiecie co to? To też pomysł uczniowski z okazji Heaven Wins. W obrębie klas incognito umilali życie koleżance lub koledze. Umilanie miało różne wymiary między innymi podrzucano do szafek szkolnych, plecaków czy do piórnika karteczki z miłym tekstem. Oryginalnym pomysłem był też udział w akcji „Zrób porządek w szafie”, co ostatecznie przełoży się na przekazanie sprzętu rehabilitacyjnego przez Fundację EcoTextil. Kolejny pomysł, to usypanie kopczyka dla jeża. Będzie miał, gdzie zamieszkać zimową porą.

Heaven Wins zawitał także do szkół ponadpodstawowych. W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych powstały anielskie plakaty, stanęła fotobudka, aby móc sobie zrobić fotkę z anielskim motywem, a dziewczyny zdobywające zawód fryzjerki przygotowały anielskie makijaże. Śniadek w ramach Heaven Wins i dobrych uczynków postanowił zająć się pierwszakami i dziećmi z klas drugich. Przygotował dla nich miłe spotkanie z bajką a także warsztaty sportowo-taneczne. A ponieważ serca w Śniadeku mocno biją także dla zwierzaków, uczniowie zorganizowali zbiórkę dla schroniska. W zanadrzu mieli jeszcze dobry – tzn. zarówno dobry, jak i smaczny – pomysł, czyli kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczono na podopiecznych Fundacji Piastun.

COGITO zadbało o groby Zasłużonych dla Śląska. Uczniowie zapalili znicze m. in. na mogiłach Wojciecha Korfantego, Jerzego Dudy- Gracza, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza i Krystyny Bochenek. Szkolne Anioły zawitały też na Przełajkę i na tamtejszym cmentarzu wzięły dobre uczynki w swoje ręce. Sprzątały, grabiły i pomagały tam gdzie trzeba było, a do tego rozdawały dobre uczynki, słodkości i odblaskowe serca, tak, aby dobro i bezpieczeństwo nigdy nikogo nie opuszczały.

Mateja również dołączyła się do Heaven Wins. Młodzież zebrała słodycze aby osłodzić jesień dzieciom z Domu Dziecka w Bytomiu i Rodzinnego Domu Dziecka w Siemianowicach Śląskich, wzięła udział w treningach ratowania życia, zorganizowała zbiórkę żołędzi dla zwierząt leczonych w Leśnym Pogotowiu w Mikołowie, uporządkowała i upiększyła teren wokół szkoły sadząc tam piękne wrzosy, a prócz tego rzuciła się w wir zajęć wolontaryjnych podczas trwających w Heaven Wins imprez.

W Meritum postanowiono się dzielić książką, zorganizowano zbiórkę słodyczy oraz konkurs fotograficzny „Jesienne inspiracje”. Uczniowie wzięli również udział w ogólnopolskich akcjach „Szkoła pamięta” i BohaterON. Nie zabrakło tu także skrzynki dobrych uczynków, która pięknie się zapełniała.

Tydzień Dobrych Uczynków nie ominął też Zespołu Szkół Specjalnych. Wykonano tu kilka tematycznych plakatów, zebrano pudełko kartek z dobrymi uczynkami, a uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowali stroiki i uporządkowali groby kolegów, nauczycieli oraz pracowników szkoły, zapalili na nich znicze, a także zadbali o inne, opuszczone mogiły.

Tydzień Dobrych Uczynków dobiegł końca, ale należy przypuszczać, że zarówno w jego uczestnikach, jak i tych, którzy odczuli niesiony do nich uśmiech i życzliwość, pozostanie na dłużej…

Galeria zdjęć z tegorocznego Heaven Wins dostępna

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.670965548462420&type=3

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Ewa Roch-Wyrzykowska

    e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

    (32) 7605216

foto: Wojciech Mateusiak, Szymon Duczek