Z chemią na co dzień

W ramach współpracy z Śląską Wyższą Szkołą Medyczną w Katowicach zaproponowano młodzieży    z    ZS Cogito warsztaty chemiczne. Czterogodzinne zajęcia prowadziła Pani dr Marta Rogalska i obejmowały 2 tematy: samodzielne wytwarzanie kul musujących do kąpieli oraz wykrywanie chemicznych dodatków do żywności.

Uczniowie klasy 1THT samodzielnie wytwarzali kule musujące do kąpieli. Młodzież została podzielona na 4 zespoły i pod kierunkiem osoby    prowadzącej    formowała masy plastyczne z wykorzystaniem sody, kwasu cytrynowego, oleju i hydrolatu. Otrzymane masy dekorowano suszonymi kwiatami np. róż, lawendy, chabrów oraz aromatyzowano olejkami eterycznymi np. cytrynowym, różanym, lawendowym, sandałowym. Formy w    kształtach serc, kul pozostawiono do wyschnięcia. Każdy uczestnik warsztatów mógł sprawdzić efekt swojej pracy w domu podczas kąpieli.

Drugi temat związany z identyfikacją wybranych dodatków do żywności był skierowany do uczniów klas gastronomicznych. Młodzież klasy 2TZ pracując w zespołach i wykorzystując przygotowane odczynniki chemiczne wykrywała chemiczne dodatki do żywności. Identyfikowano w różnych produktach spożywczych substancje zagęszczające, konserwanty, barwniki i przeciwutleniacze.

Autor:

  • Danuta Kopyczok, Cogito

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska