„Świat dziecięcych malarzy: niepełnosprawność w sztuce”

1 grudnia 2023 roku, w siedzibie Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie odbyła się uroczystość wręczenia nagród finalistom konkursu plastycznego dla uczniów siemianowickich szkół podstawowych pn. „Świat dziecięcych malarzy: niepełnosprawność w sztuce”.

Inicjatywa ta była rezultatem współpracy Fundacji „GAUDIUM” oraz Sabiny Miland z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta, której celem była aktywizacja i rozbudzanie procesów twórczych wśród dzieci, a także kształtowanie odpowiednich postaw wobec osób z niepełnoprawnościami.
Konkurs odbył się z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, który przypada 3 grudnia.

Laureaci zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
Nagrody laureatom wręczał Adam Skowronek – sekretarz Miasta Siemianowice Śląskie oraz Anna Kostrzewa – Szostak –  dyrektor Fundacji „GAUDIUM” .

Podczas spotkania podkreślono rolę sztuki i kreatywności w rozwijaniu talentów wśród dzieci. Prace konkursowe nie tylko zachwycały kolorami i techniką, ale także głębokim przekazem, co dowodziło, że sztuka jest uniwersalnym środkiem wyrażania się. Każda praca była wyjątkowa i niepowtarzalna, odzwierciedlając nie tylko talent artystyczny, ale także indywidualność i wyjątkowość każdego dziecka.
Brak wygranej nie oznaczał, że którekolwiek dziecko przegrało, a wręcz przeciwnie – wszystkie prace zostały docenione za ich niezwykłą kreatywność, pomysłowość i wysiłek włożony w ich stworzenie.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie – Rafała Piecha.

Już 5 grudnia br podczas Gali „Siemianowickie Barwy Wolontariatu” 2023 w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich będzie można obejrzeć wystawę wszystkich prac plastycznych. 

Serdecznie zapraszamy.

Fundacja „GAUDIUM”

Autor:

  • Sabina Miland, Wydział Polityki Społecznej UM
wprowadzający: Rafał Jakoktochce
foto: Jacek Dokutowicz