III Matejkowska Konferencja „Licz się ze słowami”

Laureaci konkursu

W środę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich odbyła się konferencja naukowa z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wszystkie klasy przygotowały referaty związane z językiem polskim, które zostały przedstawione na forum liceum. Czy zapożyczenia zagrażają polszczyźnie? Jakie błędy popełnia się najczęściej? Jak przemawiać skutecznie? Jak na prawdziwe naukowe wydarzenie przystało, słuchacze mogli poszerzyć swoją wiedzę i przy okazji zastanowić się nad zmianami, które nieustannie zachodzą w jakości mówienia Polaków. Dla referentów natomiast była to doskonała okazja, by oprócz swoich wiadomości, pokazać umiejętność przemawiania, autoprezentacji oraz radzenia sobie ze stresem.

Ważną częścią spotkania było podsumowanie międzyszkolnego dyktanda zorganizowanego w II LO im. Jana Matejki, niektórzy bowiem polowali „na byki” w arcytrudnym dyktandzie o cud-dziewczynie. I miejsce zajął uczeń SP nr 1 – Filip Kordaczka – Matysiak, II – Magdalena Żak (SP nr 1), III – Wioletta Szlachetka (SP nr 3 w Czeladzi), ponadto wyróżnienia powędrowały do uczennic i uczniów szkół podstawowych nr 3, 4, 6, 11 w Siemianowicach Śl.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Autor:

  • Justyna Maliszewska – Polgar

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska