Metrorower wyjedzie na ulice Siemianowic Śląskich już 25 lutego

Oznakowanie stacji Metroroweru

Na przełomie lutego i marca będziemy mogli po raz pierwszy wypożyczyć Metrorower i jeździć nim po miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Będzie to największy system roweru miejskiego w Polsce i jeden z największych w Europie. W Siemianowicach Śląskich początkowo do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie 80 rowerów.

W systemie liczącym 31 gmin GZM pojawi się docelowo 7000 rowerów i 924 stacji, ale już teraz na wiosnę w pierwszym etapie udostępnionych zostanie ponad 1200 rowerów w 8 miastach, w których do tej pory działały podobne systemy, a więc będą to: Chorzów, Czeladź, Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy, Zabrze i Siemianowice Śląskie. W mieście znajdziemy 8 stacji i 80 rowerów w I fazie wdrożenia, do końca III kw. 2024 r. docelowo dostępnych powinno być już 28 stacji i 271 rowerów.

Metrorower będzie działać przez cały rok, więc jeśli ktoś będzie chciał, to wypożyczy rower również w zimie. Ponad połowa rowerów w tym okresie będzie zostawać na stacjach do dyspozycji mieszkańców. Wypożyczenie roweru będzie możliwe z poziomu dedykowanej aplikacji Metrorower, a w przyszłości także z aplikacji Transport GZM. Metrorower jako element Transportu GZM pojawi się również w taryfie Transport GZM. Każdy pasażer korzystający z biletu okresowego będzie mógł bezpłatnie korzystać z Metroroweru przez 60 minut dziennie. To jak na razie jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce.

Technicznie w skład systemu rowerowego GZM wejdą rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS. Oznacza to, że nie będzie potrzeby przypinania ich do stojaków, będzie można wypożyczać i oddawać rowery na stacji bez wpinania go do stojaka. Rower metropolitalny to najnowszy model SmartBike 2.0, który jest lżejszy, bardziej zwinny, dynamiczny i wygodny niż dotychczasowe rowery.

W pierwszej fazie uruchamiania systemu, rowery będą dostępne na następujących stacjach:
1. Plac 11 listopada,
2. ul. Jagiełły,
3. ul. Wróbla i Tuwim,
4. Centrum I (ul. Jana Pawła II),
5. Al. Młodych,
6. Pl. Alfreda,
7. Park Pszczelnik,
8. Bańgów (M. Skłodowskiej-Curie).

Autor:

  • Marcin Sałański, Nextbike

wprowadzający: Dagmara Brudek-Schulz
foto: Szymon Duczek