Nowy blok operacyjny i centralna sterylizatornia – otwarte

We wtorek, 6 lutego, w Szpitalu Miejskim w Siemianowicach Śląskich odbyło się oficjalne otwarcie nowego Bloku Operacyjnego oraz Centralnej Sterylizatorni.

Całość inwestycji wyniosła 20 055 870,26 zł, z czego większość została dofinansowana z środków unijnych w kwocie 16 074 469,43 zł w ramach projektu „Modernizacja i przebudowa bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich oraz zakup niezbędnego wyposażenia i sprzętu medycznego”.

Jest to jedna z największych i najważniejszych modernizacji w historii placówki. Dotychczasowy budynek pływalni przyszpitalnej został zmodernizowany i przebudowany na ultranowoczesny blok operacyjny. W podbaseniu powstała centralna sterylizatornia. Dodatkowo zakupiono niezbędne wyposażenie i sprzęt.

Z pewnością poprawie ulegnie wizerunek szpitala, stan zdrowia mieszkańców oraz co najważniejsze komfort i większe poczucie bezpieczeństwa naszych Pacjentów.

Ultranowoczesny blok poprawi jakość leczenia pacjenta w szerokim tego słowa znaczeniu – począwszy od standardów znieczulenia i samego zabiegu, poprzez bezpieczeństwo oddechowo-krążeniowe, leczenie bólu pooperacyjnego, a na komforcie psychicznym kończąc.

Składa się z trzech sal operacyjnych (dedykowanym poszczególnym specjalnościom: chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej i ginekologii) wyposażonych w nowoczesny sprzęt medyczny i system monitoringu funkcji życiowych. Stoły operacyjne i wyposażenie poszczególnych sal zostało dostosowane do szczególnych potrzeb odbywających się tam zabiegów. Ponadto sale posiadają niezbędny sprzęt anestezjologiczny oraz monitory do podglądania zdjęć rentgenowskich (szczególnie przydatne podczas operacji ortopedycznych). Do dyspozycji jest też supernowoczesne oświetlenie
z wmontowaną kamerą, która przekazuje obraz operowanego pola na duże monitory. Z kolei w sali wybudzeń chorzy w pod nadzorem lekarzy anestezjologów będą mogli odpoczywać po zabiegu i dochodzić do siebie po znieczuleniu ogólnym. Czas pooperacyjny jest etapem leczenia równie ważnym i obarczonym ryzykiem jak operacja. Dodatkowo blok składa się z szeregu pomieszczeń pomocniczych niezbędnych do funkcjonowania sal operacyjnych, jak m.in. pomieszczenia przygotowawcze dla personelu medycznego i pomieszczenia przygotowania pacjenta oraz pomieszczenia techniczne.

Organizacja nowego bloku ukierunkowana jest na skoordynowaną opiekę nad pacjentem przed, w trakcie i po operacji. Jest również możliwość transmisji przebiegu operacji dla celów dydaktycznych. Stanowi to niezbędny element dla rozwoju szpitala jako ośrodka szkoleniowego. Cały obiekt jest klimatyzowany i wyposażony we wszystkie niezbędne media oraz instalacje teletechniczne.

Natomiast pod względem jakościowym zapewnimy najwyższy poziom sterylizacji, dezynfekcji i dzięki wbudowanej windzie zachowamy wysoki standard w zakresie komunikacji narzędzi między sterylizatornią a blokiem. Tym samym wyeliminowaliśmy krzyżowanie się dróg części czystej i brudnej.

Ponadto można było pooglądać, specjalnie na tę okazję przygotowaną, wystawę fotografii dotychczasowego bloku operacyjnego.

W dzisiejszych uroczystościach udział wzięli m.in.: Rafał Piech – Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie wraz z zarządem miasta, Adam Cebula – Przewodniczący Rady Miasta, Marek Wójcik – Wojewoda Śląski, Jolanta Kolanko – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach oraz st. bryg. Jacek Szczypiorski – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich.

Autor:

  • Agnieszka Baran | Biuro Zarządu Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska
foto: Piotr Pindur | Biuro Prasowe UM Siemianowice Śląskie