Półkolonie w DK Chemik

Dzieci pieką kiełbaski podczas wycieczki do Wisły
Dzieci pieką kiełbaski podczas wycieczki do Wisły

W poniedziałek (29 stycznia) rano, w Domu Kultury „CHEMIK” Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej rozpoczęły się półkolonie organizowane przez Stowarzyszenie NASZ DOM oraz Siemianowicką Spółdzielnię Mieszkaniową. Podczas dwóch tygodniowych turnusów w zajęciach wzięło udział 60 uczestników w wieku szkolnym (7-12 lat) z terenu całego miasta.

Dzieci miały możliwość gościć w Parku Tradycji na porankach bajkowych. Brały udział w zajęciach prowadzonych przez Policję oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dzieci dowiedziały się jak współpracują ze sobą służby i jak bezpiecznie spędzić ferie. Była możliwość poćwiczyć udzielania pierwszej pomocy – resuscytacji z użyciem fantomów. Korzystały z Basenu Zespołu Szkół Sportowych.

Czwartki to tradycyjnie dzień przeznaczony na wycieczkę. Celem pierwszej wycieczki była Wisła, która przywitała nas pięknymi krajobrazami. Pierwszą atrakcją był kulig malowniczą Doliną Białej Wisełki. Po przejażdżce na dzieci czekało ognisko, gorąca herbata z sokiem malinowym oraz kiełbaska, którą dzieci własnoręcznie sobie upiekły. Drugim etapem wycieczki było samo centrum Wisły gdzie nasi milusińscy próbowali różnych regionalnych przysmaków szczególnie przypadły im do gustu oscypki z żurawiną. Był również czas by zakupić pamiątki.

Podczas drugiego turnusu dzieci wybrały się do Brennej, gdzie pierwszym etapem wycieczki była wizyta w Chlebowej Chacie gdzie dzieci dowiedziały się jak się dawniej żyło.

„Cztery kąty, a piec piąty…”. W starych chałupach najważniejszy był piec, wokół którego skupiało się życie mieszkańców. Było przy nim ciepło i bezpiecznie. Piec jest też sercem Chlebowej Chaty, która oferuje spotkania z „okruchem tradycji”. Podczas warsztatów Gospodarze ukazują drogę ziarenka zboża, które musi pokonać wiele etapów, aby w postaci bochenka znaleźć się na naszych stołach i kusić niepowtarzalnym zapachem. Gdy pajdę chleba okrasza samodzielnie wykonane masło, polane słodkim miodem, to już „od ziarenka do bochenka”.

Dzieci własnoręcznie ubijały masło, piekły podpłomyki, dowiedziały się jak zrobić ser oraz ile pszczoły muszą przelecieć kilometrów, aby zrobić jeden słoik miodu.

Po warsztatach w Chlebowej Chacie przyszła pora na centrum Brennej w tym malowniczym miasteczku, był czas na zakup pamiątek.

W piątek na zakończenie półkolonii, tradycyjnie jak co roku odbył się bal przebierańców. Dzieci poprzebierały się w swoje piękne, kolorowe stroje. Podczas balu zaproszeni goście Zastępca Prezydenta Miasta Pani Beata Gałecka, Przewodniczący Rady Miasta Pan Adam Cebula, Przewodniczący Rady Nadzorczej Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Pan Wiesław Jaźwiec, Z-ca Prezesa Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej d/s Technicznych Pan Marek Grzyb, wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Panie wychowawczynie Kamila Dziewulska i Lucyna Płaszczyk, które opiekowały się naszymi milusińskimi również otrzymały z rąk gości serdeczne podziękowania oraz drobne upominki. Następnie rozpoczął się bal.

Widzimy się za kilka miesięcy podczas wakacji 2024 !!!

Pragniemy przypomnieć, że organizatorem wypoczynku była Siemianowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Stowarzyszenie „Nasz Dom”. Wypoczynek był dofinansowany przez Urząd Miasta Siemianowice Śląskie.

Autor:

  • Dariusz Rzeźniczek Dom Kultury „Chemik”

wprowadzający: Jan Litwiński