Dzień Europejski w Matei

Choć Dzień Europejski obchodzimy w Matei co roku, to taki, jak tym razem – 29 lutego – zdarza się raz na 4 lata. 😊 Hasłem przewodnim były „Matejkowskie Targi Turystyczne”, co oznaczało ni mniej, ni więcej, że klasy miały za zadanie zachęcić do przyjazdu do wylosowanego przez siebie kraju. I znakomita większość to zadanie wykonała.

W prezentacjach klasowych uwzględniano informacje historyczne, a co za tym idzie zabytki warte odwiedzenia, ciekawe miejsca, warunki klimatyczne i przyrodnicze, bo to też przecież ważne dla zwiedzających, lokalne przysmaki, znane postacie, którymi dany kraj może się poszczycić, zwyczaje i tradycje oraz elementy języka. Nie zabrakło poczęstunku, ciekawych kostiumów, muzyki a nawet tańca. Niełatwo być jurorem, kiedy i to ciekawi, i tamto. Na podium stanęły następujące klasy: 1 miejsce – 4b (Szwecja), 2 miejsce – 2c (Słowacja), 3 miejsce 2b (Norwegia) oraz wyróżnienie – klasa 1a (Czechy). Nie był to koniec nagród, wręczanych w tym dniu. Na początku stycznia odbył się konkurs literacki w języku angielskim. Uczestnicy musieli napisać opowiadanie świąteczno-zimowe, zachowując podany limit słów i uwzględniając podane wcześniej słownictwo. Najlepsi – Zuza z 1c, Wiktoria z 3a oraz Kamila z 1c – odebrali zasłużone nagrody przy aplauzie publiczności.

Był to miły dzień także dla klas, które przeszły do finału konkursu wiedzy o Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech oraz Hiszpanii. Odbył się on we wtorek, ale wyniki zostały podane podczas Dnia Europejskiego. Najlepsza okazała się – już po raz ostatni, bo to maturzyści – klasa 3c – Gosia i Szymon, weterani tego konkursu, za nimi uplasowali się Ania i Szymon z 4b, a na trzecim – Ala i Igor z 3a. Wyróżnione zostały klasy 4a i – uwaga! – 1b! Brawo! Oczywiście jak zawsze zwycięskie klasy otrzymały czeki na 300, 200 i 100 zł dzięki życzliwości Rady Rodziców. Podziękowania należą się wszystkim klasom, które poświęciły czas i energię, i choć nie wszyscy mogli stanąć na podium, na pewno każdy z obecnych na tej językowej imprezie mógł dobrze spędzić czas, odnajdując może miejsce na wyjazd podczas kolejnych wakacji.

Autor:

  • Agata Budziak, II LO

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska