Policjanci zaprosili uczniów w ramach projektu „Akademia Przedsiębiorczości”

uczniowie i policjant przy radiowozie

W ramach programu edukacyjnego siemianowickiego magistratu „Akademia Przedsiębiorczości” uczniowie mają okazję poznać arkana pracy w różnych przedsiębiorstwach czy podmiotach. Szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 16, choć dzieli ich jeszcze sporo czasu do podjęcia wyboru pracy, mogli dowiedzieć się jak naprawdę wygląda służba mundurowych. Dla wielu z nich była ona do tej pory znana z filmów. Policjanci opowiedzieli o procesie rekrutacji i wymaganiach, jakie muszą spełnić kandydaci.

W ramach kolejnej edycji projektu Urzędu Miasta „Akademia Przedsiębiorczości” uczniowie klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 16 odwiedzili Komendę Miejską Policji w Siemianowicach Śląskich. „Akademia Przedsiębiorczości” to innowacyjny projekt, którego głównym celem jest nie tylko wprowadzenie młodzieży w świat przedsiębiorczości, ale również stworzenie bezpośrednich relacji między lokalnymi firmami a placówkami edukacyjnymi.

Policjanci zaprezentowali młodzieży firmy, na których pokazana jest ich codzienna służba. Mundurowi pełnią ją na akwenach, stokach oraz ulicach. Stróże prawa opowiedzieli, jakie wymagania stoją przed kandydatem do Policji i z jakimi zdarzeniami musi on się zmagać nosząc mundur. „Pomagamy i chronimy” to motto służby policyjnej, która nie wygląda tak, jak jest to przedstawiane w filmach. To odpowiedzialność za życie i zdrowie ludzi oraz narażanie siebie dla innych. To duma z noszenia munduru i szacunek do niego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda budynek komendy oraz usiąść w radiowozie. Mogli również zadawać pytania mundurowym, które do tej pory ich intrygowały. Wielką atrakcją dla nich była możliwość wykonania odcisków palców, czyli daktyloskopii i porównywanie ich niepowtarzalnych kształtów między sobą.

Pomimo tego, że przed uczniami jeszcze sporo czasu przed dokonaniem wyboru ich ścieżki zawodowej, mamy nadzieję, że zostali zachęceni do tego, aby w przyszłości założyć policyjny mundur.

policjant przy laptopie, na rzutniku film
policjant stoi przed dziećmi, na stole ulotki do naboru
Policjantka pobiera odcisk palca od ucznia

Autor:

  • Tatiana Lukoszek – KMP Siemianowice Śląskie

wprowadzający: Dagmara Brudek-Schulz