Dlaczego klasa prawnicza

Dziewczyna i chłopak w togach, na ich tle opinia uczennicy o klasie prawniczej
Opinia ucznia

#AkcjaSuperEdukacja

Klasa prawnicza w siemianowickim I LO od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem absolwentów szkół podstawowych. Z jednej strony zawód prawnika na pewno nie kojarzy się z nudą, z drugiej wymaga świetnego przygotowania merytorycznego popartego wiedzą i doświadczeniem.

Można powiedzieć, że uczniowie Śniadeka mają dostęp do prawa na wyciągnięcie ręki – w przenośni i dosłownie. Pracownia wyposażona jest w kodeksowe zbiory przepisów karnych i cywilnych z których uczniowie korzystają na lekcjach edukacji prawnej. W rogu sali stoi długi wieszak z togami sędziowskimi, adwokackimi, radcowskimi i prokuratorskimi. Bez nich trudno byłoby wyobrazić sobie symulację rozprawy w auli na parterze, a tym bardziej budzący ogromne emocje wśród szkolnej społeczności konkurs “Potyczki prawne”. Śniadek organizuje to wielkie wydarzenie już szósty raz, a obecna edycja wyszła poza granice województwa śląskiego, mobilizując do udziału w rywalizacji szkoły ponadpodstawowe z województwa pomorskiego. Niewielu wróżyło powodzenie przedsięwzięciu stanowiącemu dzisiaj niemalże znak firmowy naszego liceum i cieszącemu się stale rosnącą popularnością. W połowie marca konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.

Lekcje edukacji prawnej to połączenie teorii z praktyką. Część zajęć poświęcona jest najważniejszym regulacjom poszczególnych gałęzi prawa, część zajęciom praktycznym w postaci spotkań z adwokatami, radcami prawnymi, wyjściami do sądu czy na uczelniane wykłady. Uczniowie szczególnie zainteresowani prawem mają możliwość uczestniczenia w wizytach studyjnych w różnych kancelariach. Szkoła współpracuje z profesjonalistami. Działania klasy prawniczej wspierają radca prawny Adam Koczyk, adwokaci Magdalena Sękowska, Alicja Gradowska oraz Marcin Chowaniec, prawnik Jarosław Gwizdak. Merytoryczną opiekę sprawują ponadto trzy uczelnie: Uniwersytet Śląski, Akademia Humanitas oraz Akademia Górnośląska. Program zajęć uzupełniają warsztaty z kryminalistyki prowadzone przez pracowników naukowych Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy. Klasy prawnicze objęte są patronatem Akademii Humanitas.

Klasa prawnicza nie samym prawem żyje. Można w niej realizować również pasje dziennikarskie. W szkole wydawana jest gazetka “COŚ” nad której kolejnymi wydaniami intensywnie pracują uczniowie. Ponadto spotkania z cyklu “Gość Śniadeka” pozwalają na rozmowę z osobami, które znamy jedynie ze szklanego ekranu, audycji radiowych czy gazet. Na pytania młodzieży odpowiadali m.in. Marianna Dufek, Jarosław Gwizdak, Jacek Skorus, Henryk Mercik, Jerzy Gorzelik, Petr Mooz, Przemo Łukasik, Marta Urbańska. Śniadek znany jest również z prężnie działającego koła fotograficznego “FotoŚ”.

Klasa o profilu prawniczym to przede wszystkim dobre przygotowanie do podjęcia studiów na tymże kierunku. I tak się dzieje. Nasi absolwenci coraz częściej decydują się właśnie na prawo, a my mocno trzymamy za nich kciuki!

Autor:

  • Michał Szwestka, I LO

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska