Mateja to MY – MEDYCY I PRZYRODNICY

Ćwiczenia medyczne

#AkcjaSuperEdukacja

II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki to społeczność skupiająca nie tylko humanistyczne artystyczne dusze, ale również tych wszystkich, którzy interesują się medycyną, ratownictwem, przyrodą i ekologią oraz zdrowym stylem życia.

Ekologia stała się wyzwaniem XXI wieku. Zagadnienie to wzbudza wielkie emocje, zwłaszcza biorąc pod uwagę działania proekologiczne i prozdrowotne, które wpłynąć mogą nie tylko na obecne życie, ale też na los przyszłych pokoleń. II LO wyprzedziło swoje czasy i te zależności środowiskowo-przyrodnicze poznaje od dawna.

DziałaMY ekologicznie

Początkiem działalności proekologicznej w II LO było utworzenie w 1992 roku koła ekologicznego, a pierwszym wyjazdem przyrodników stała się wyprawa do Doliny Biebrzy. I tak to się zaczęło… Od ponad 30 lat każdy dzień matejkowskich przyrodników to okazja to eksploracji, a nauczyciel biologii – profesor Adam Balon jest popularny w całym naszym mieście.

Młodzież angażuje się w liczne projekty ogólnopolskie i regionalne; znanym wyczynem Matejkowiczów jest na przykład kilkukrotny spływ Brynicą (tratwy „Jasiu” i „Matejko” wykonano z kilkuset butelek typu PET), matejkowscy ekolodzy uczestniczyli też w polskiej edycji Climathonu – zespół liceum zaproponował rozwiązanie dla Siemianowic – program MateJA EKO (w projekcie uczestniczyło ponad sto miast z całego świata). Ponadto wokół „zielonej szkoły” (wszak kolor zobowiązuje) zainstalowano poidełka dla ptaków, budki lęgowe, domki dla jeży, hotele dla owadów, a nawet zasadzono drzewa imienia Jana Matejki i jego uczniów!

Uczniowie wiedzę czerpią także od pracowników uczelni wyższych, a klasa współpracuje z Wydziałem Ochrony Środowiska UM Siemianowice Śląskie, Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Przyroda i ekologia w Matei to także od dawna sukcesy w konkursach. W konkursie Fundacji Ekologicznej „Silesia” na najlepiej prowadzoną działalność ekologiczną w województwie śląskim II LO zajęło bezapelacyjnie I miejsce, a w najbardziej prestiżowym polskim współzawodnictwie – Narodowym Konkursie Ekologicznym odbywającym się pod patronatem Prezydenta RP Mateja uzyskała certyfikat „Przyjaźni Środowisku” jako jedyne liceum w Polsce! Pan profesor Adam Balon tylko w 2022r. otrzymał Dyplom w kategorii Wolontariat Indywidualny przyznany przy okazji V Siemianowickiej Gali Wolontariatu oraz Dyplom i medal „Zasłużony dla Siemianowic Śląskich” przyznany przez Radę Miasta Siemianowic Śląskich przy okazji 30-lecia Kół Ekologicznych prowadzonych w mieście, ponadto list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Siemianowice Śl. wystosowany przy okazji uzyskania dyplomu „Zasłużony dla Siemianowic Śląskich”. Natomiast XXX Tydzień Ziemi zakończył się wspaniale – zdobyto II i III miejsce w konkursie na plakat oraz nagrodę w konkursie fotograficznym „Dowód w sprawie”.

RatujeMY, pomagaMY, wspieraMY

Drugim zakresem sprawdzonych działań matejkowskich klas „b” są medycyna i ratownictwo. Edukacja ratownicza prowadzona jest w Matei od 2010 r. Patronat nad klasą objęło Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe, a także Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich. Edukacja profilowa ma na celu poszerzenie i uzupełnienie wiadomości oraz umiejętności praktycznych z zakresu pierwszej pomocy, a także zapoznanie ze środowiskiem akademickim przyszłych adeptów medycyny. Zajęcia prowadzone w ramach ratownictwa obejmują lekcje w pracowniach, warsztaty w Pogotowiu Ratunkowym, w Straży Pożarnej, zajęcia z ratownictwa wodnego, warsztaty i wykłady w GOPR, organizację imprez okolicznościowych i dzielenie się wiedzą oraz umiejętnościami z innymi. Zespół “Mateja Rescue Team” jest zapraszany do pokazów akcji ratowniczych dla uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli, ponadto bierze też udział w wielu konkursach i turniejach związanych z pomocą przedmedyczną oraz zabiegami resuscytacyjnymi. Uczennice zajęły ósme miejsce w Polsce w Olimpiadzie Bezpieczeństwa i Obronności oraz uzyskały wyróżnienie pracy konkursowej od Komendanta Szkoły Policji w Słupsku. W tym roku także zaangażowały się w udział w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” i działają tak, że naprawdę widać moc!

Uczniowie liceum Matejki w krótkim czasie nauki w szkole średniej mają możliwość zdobycia rzetelnej wiedzy i umiejętności naprawdę potrzebnych każdemu młodemu człowiekowi wiążącemu swoją przyszłość z medycyną, ratownictwem, ekologią, dietetyką, fizjoterapią, weterynarią, biologią, biotechnologią, chemią czy po prostu zainteresowanemu tym, co się wokół niego dzieje w świecie przyrody i człowieka.

Mateja – jesteś u siebie! ZapraszaMY!

II LO im. J. Matejki (@mjakmateja) | TikTok

https://www.facebook.com/mateja2lo

https://www.instagram.com/2lo_mateja/

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska