Utraciła z konta 5000 zł

Fałszywa informacja

Kolejny raz oszustom udało się wprowadzić w błąd osobę wystawiającą przedmiot na portalu OLX, w wyniku czego utraciła ona z konta 5000 złotych. Wystarczyłaby ostrożność i chłodna analiza faktów, aby nie doszło do tego przestępstwa. Pomimo licznych apeli kierowanych do Państwa, oszuści nadal zyskują pieniądze żerując na niewiedzy i niezachowywaniu podstawowych zasad ostrożności związanych z danymi.

Kolejna osoba przegrała z oszustami i tym samym utraciła ze swojego konta 5000 złotych. Siemianowiczanka zgłosiła się do mundurowych i powiadomiła o tym, że wystawiła na portalu OLX do sprzedaży buty. Szybko skontaktował się z nią potencjalny kupujący wysyłając jej wiadomość, że przedmiot został kupiony i aby dokończyć transakcję, musi kliknąć w nadesłanego linka. Gdy to zrobiła, wyświetliła się informacja, aby podała numer karty bankowej, datę jej ważności i trzycyfrowy kod CCV.
Pomimo tego, iż dane te powinny być starannie chronione i nie należy nikomu ich udostępniać, w tym momencie nie wydawało się to zgłaszającej podejrzane. Kobieta wpisała te dane, a następnie otrzymała ze swojej bankowości elektronicznej informację, że zalogowano się na jej konto z innego urządzenia aniżeli jej telefon. Wtedy zapaliła jej się już czerwona lampka i natychmiast skontaktowała się z infolinią banku. Tam usłyszała, że zostały wykonane 3 przelewy na łączną kwotę 5000 złotych. Zablokowała kartę i rachunek, aby reszta pieniędzy nie była w rękach oszustów.

Apelujemy o zapewnienie bezpieczeństwa danym osobowym, loginom, hasłom, PIN-om i nie udostępnianie ich nikomu. W sytuacji, gdy jesteś sprzedającym, podawanie danych z karty bankowej czy loginów do bankowości elektronicznej kupującemu, nie ma najmniejszego sensu i logicznego wytłumaczenia. Już wtedy powinna być reakcja: mam do czynienia z oszustem!

Zachęcamy do zaglądania w zakładkę Prewencja/Oszustwa-zapoznaj się z metodami i nie bądź ofiarą!, gdzie publikujemy artykuły o zgłaszanych oszustwach. Niech będą one dla Państwa przestrogą a zarazem radami, jak nie paść ofiarą oszustów.

na zdjęciu treść wiadomości: twój przedmiot został sprzedany z przesyłką OLX. Do potwierdzenia sprzedaży skopiuj link i wklej go w pasku.

Autor:

  • Tatiana Lukoszek, KM Policji

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska