Spotkanie po latach z Marekhi Tugushi

Gruzińska wolontariuszka odwiedziła po latach siemianowicki OHP

Po 10 latach odwiedziła nas Marekhi Tugushi, która w 2014r. na zaproszenie 12-1 Ochotniczego Hufca Pracy przyjechała do Siemianowic Śląskich. Wówczas Marekhi, jako wolontariuszka z organizacji partnerskiej SIQA Association of Educational Initiaves w Gruzji, przez 11 miesięcy spotykała się uczestnikami 12-1 HP oraz siemianowickimi dziećmi i młodzieżą . Spotkania miały charakter edukacji nieformalnej i dobrowolnych, bezpłatnych zajęć dla młodzieży.

W dniach od 20 do 21 czerwca 2024r., po 10 latach, Marekhi ponownie odwiedziła młodzież Ochotniczego Hufca Pracy.

20 czerwca wzięła udział w Gali Absolwentów OHP. Spotkanie odbyło się w Science Corner Katowice . I tu „nasza wolontariuszka” wspólnie z nami celebrowała ten wyjątkowy dzień. Po zakończonej Gali udzieliła wywiadu.

21 czerwca Marekhi Tughushi uczestniczyła w zakończeniu roku szkolnego w ZSOiZ  w Siemianowicach Śląskich. Po uroczystości odbyło się spotkanie byłej wolontariuszki, z Wolontariatu Europejskiego EVS finansowanego z Programu „Młodzież w działaniu”, z uczestnikami 12-1 Hufca Pracy w Siemianowicach Śląski. Marekhi poprzez przygotowaną przez siebie prezentację, opowiedziała o swoim pierwszym pobycie w Polsce, które trwało jedenaście miesięcy. Podczas spotkania uczestnicy mieli również okazję posmakować gruzińskich łakoci, jakimi były m.in. czurczchelle – gruziński deser wykonany przez babcię wolontariuszki, który wytwarzany jest z orzechów i winogron.  Marekhi opowiedziała młodzieży również o swoim obecnym zajęciu – rękodziele związanym z własnoręcznie wykonywaniem lalek z wełny, które są odzwierciedleniem ich przyszłych właścicieli oraz o swojej pracy w teatrze. Po spotkaniu z długo oczekiwanym gościem uczestnicy rozpoczęli swoje upragnione wakacje.

Autor:

  • Monika Świerczyńska, Katarzyna Zaręba

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska
foto: Katarzyna Zaręba