Hołd bohaterom. Siemianowice obchodziły Narodowy Dzień Zwycięstwa

W piątek, 8 maja 2026 roku, Siemianowice Śląskie uczciły 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej, obchodzoną jako Narodowy Dzień Zwycięstwa.
Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele służb mundurowych, organizacji samorządowych, instytucji miejskich, zakładów pracy i partii politycznych, a także uczniowie siemianowickich szkół i przedszkolaki oraz inni mieszkańcy Siemianowic. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe służb miejskich, szkół i instytucji, wśród których obecny był — zgodnie z wieloletnią tradycją — poczet sztandarowy kopalni, którego obecność na miejskich uroczystościach pozostaje żywym symbolem górniczego dziedzictwa Siemianowic, mimo że sama kopalnia od wielu już lat nie istnieje.
Przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza stanęli przedstawiciele władz miasta: I Zastępca Prezydenta Miasta Agnieszka Gładysz, Przewodniczący Rady Miasta Adam Cebula, II Zastępca Prezydenta Miasta Beata Gałecka oraz Sekretarz Miasta Adam Skowronek. Wiązankę biało-czerwonych kwiatów w imieniu Prezydenta Miasta złożyła I Zastępca Agnieszka Gładysz, natomiast Przewodniczący Rady Miasta Adam Cebula złożył wiązankę w imieniu siemianowickich radnych. Następnie kwiaty złożyły wszystkie pozostałe delegacje przybyłe na uroczystość.
Narodowy Dzień Zwycięstwa, ustanowiony przez polski parlament w 2015 roku, jest dniem refleksji i pamięci o tych, którzy walczyli o wolność Polski i Europy. Zastąpił obchodzone wcześniej Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, znane jako Dzień Zwycięstwa, obchodzone 9 maja na mocy dekretu komunistycznych władz z 1945 roku. Dziś, 8 maja, wspominamy zarówno bohaterów, jak i ofiary tamtych tragicznych czasów — oddając im należną cześć i zachowując ich pamięć dla przyszłych pokoleń.



























Autor:
-
Biuro Prasowe
Piotr Pindur
p_pindur@um.siemianowice.pl
(32) 7605306