Pierwsze szczepienia przeciw Covid-19 w Siemianowicach Śląskich za nami

25 stycznia ruszyły w całym kraju szczepienia pierwszej, najstarszej grupy Polaków tj. osób powyżej 70 roku życia. Od 15 stycznia w Narodowym Programie Szczepień mogą się rejestrować osoby chętne do zaszczepienia w wieku 80+, a od 22 stycznia osoby powyżej 70 roku życia. Obecnie – zgodnie z deklaracją szefa KPRM Michała Dworczyka – nie ma już wolnych terminów na szczepienia i nie wynika to z możliwości wykonawczych, ale z ilości dostępnych w Polsce dawek szczepionek.

W Siemianowicach Śląskich Narodowym Program Szczepień obsługiwany jest przez 10 placówek zdrowotnych, których adresy podajemy poniżej:

 1. Szpital Miejski ul.  Szpitalna 4,
 2. CDO Resonica ul. Olimpijska 2,
 3. Nefrolux ul. Szpitalna 6,
 4. POZ Alfamed ul. Olimpijska 2,
 5. POZ Alfamed ul. Powstańców 56,
 6. Centrum Medyczne PLUS ul. św. Barbary 23
 7. ZLA Michałkowice ul. Kościelna 32, 
 8. Poradnia Vita-Medicus ul. Jana Pawła II 1A
 9. Centrum Medyczne Familia, ul. Bańgowska 70
 10. Centrum Leczenia Oparzeń, ul. Jana Pawła II 2

Z informacji jakie uzyskaliśmy z powyższych punktów, wynika, że w każdej z nich zarejestrowało się do szczepień trzysta lub więcej osób. Z kolei dane pochodzące z ośmiu z nich, wskazują, że w dniach 25 – 27 stycznia zaszczepiłosię już siedemset osiem osób. Warto jednak zaznaczyć, że cześć mieszkańców zarejestrowała się do szczepienia w placówkach poza granicami miasta, więc można przyjąć, że liczba zaszczepionych siemianowiczan jest i będzie każdorazowo większa niż wskaże na to lokalna statystyka. Z danych udostępnionych przez siemianowickie lecznice wynika też, że średnio 75% ich personelu medycznego skorzystało z możliwości szczepień w terminie zerowym. Na dzień dzisiejszy nie ruszyły jeszcze szczepienia nauczycieli i na poziomie gminnym nie jest możliwe określenie, ilu z siemianowickich pedagogów, wyraziło chęć skorzystania ze szczepienia, ponieważ rejestr takich zgłoszeń, prowadzony jest na poziomie centralnym (ogólnopolskim), do czego gmina nie ma wglądu.

W domach opieki nad dorosłymi funkcjonujących w naszym mieście też rozpoczęły się szczepienia. W ich rezultacie w trzech placówkach, zaszczepiono już 111 na 136 osób.

Każde z siemianowickich placówek medycznych są gotowe wykonywać nawet do kilkuset szczepień tygodniowo lecz ze względu na dostępność szczepionki w kraju i całej Europie, założony przez Rząd RP limit, wynosi 30 szczepień tygodniowo na jedną autoryzowaną placówkę.

Zgodnie z przyjętymi założeniami Programu, szczepienia są i będą dobrowolne i bezpłatne. Dotyczy to wszystkich obywateli, we wszystkich grupach wiekowych i zawodowych.

Warto przypomnieć, że w każdym mieście został powołany Gminny Koordynator Szczepień, którego zadaniem – zgodnie z decyzją Wojewody Śląskiego – jest koordynacja transportu
– Osób posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami.
– Osób powyżej 70. roku życia, mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.
W siemianowickim magistracie pełni tę funkcję Pani Beata Łuczak, dostępna w godzinach 8.15-15.15 od poniedziałku do piątku pod numerami telefonu: 32 765 62 99 lub 730 600 506

W sukurs pomocy organizowanej przez urząd miasta przychodzą też organizacje pozarządowe. Pierwszą z nich, która uruchomiła infolinię służącą przyjmowaniu zgłoszeń na bezpłatny transport dla seniorów chcących dojechać na szczepienie jest Stowarzyszenie Samorządowcy. Ich infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 pod numerem telefonu 881 238 400.

Przypominamy, że nadal jest możliwa rejestracja za pomocą telefonu, formularzy internetowych a nawet poprzez SMS, o czym pisaliśmy: TUTAJ

Poniżej przestawiamy link do oficjalnej strony rządowej z informacjami na temat fałszywych informacji o szczepionkach:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dementujemy-nieprawdziwe-informacje


Autor:

 • Biuro Prasowe UM Siemianowice

  Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice