Strażacy mają 41-metrową drabinę nowej generacji

4 stycznia 2021 roku wprowadzono do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Siemianowicach Śląskich fabrycznie nową drabinę mechaniczną Iveco Magirus M42L-AS, która zastąpiła wysłużoną ponad dwudziestoletnią drabinę SD-37 Man Metz.

Przetarg na zakup pojazdu był ogłoszony przez Komendę Wojewódzką PSP w Katowicach i obejmował zakup samochodu specjalnego z drabiną o wysokości minimum 40 metrów wraz z wyposażeniem. Przetarg ten wygrała firma Fire-Max Sp. z o.o., wyłączny przedstawiciel producenta Magirus z Ulm (Niemcy). Wartość tego samochodu to 3 480 900 zł brutto. Zakup został współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie oraz środków finansowych pozyskanych od Darczyńców w ramach Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia PSP w Katowicach.

M42L-AS to flagowy model firmy Magirus. Jest to drabina z najwyższym łamanym przęsłem nowej generacji – wysuwanym pojedynczo. Dzięki klasie wysokości SD41 (wysokość ratownicza 41 metrów) to najwyższa drabina łamana na świecie, zabudowana na podwoziu dwuosiowym.

Pod zabudowę wykorzystano podwozie Iveco Eurocargo 180-320 z 2020 roku z  napędem 4×2. Samochód wyposażono w silnik o mocy 235 kW (320 KM), który spełnia wymagania normy spalań Euro6, a także 12-biegową, automatyczną skrzynię biegów. Pojazd posiada trzyosobową, klimatyzowaną kabinę (w układzie siedzeń 1+2) w której zamontowano przewoźny radiotelefon cyfrowo-analogowy Motorola DM4601e, monitor z obrazem kamery cofania, vieorejestrator jazdy oraz terminal statusów ELTE GPS, który wyświetla m.in. położenie samochodu oraz etap realizacji zgłoszonego zdarzenia. 

Zabudowę wykonano z materiałów odpornych na korozję, a platformę w formie podestu roboczego. Samochód posiada osiem skrytek sprzętowych – po cztery z prawej i lewej strony. Na wysokości tylnej osi zamontowano obrotnicę, a na niej drabinę M42L-AS z elektronicznym, aktywnym systemem tłumienia drgań CS. Zespół drabiny składa się z pięciu wysuwanych przęseł – ostatnie z nich jest łamane i znajduje się na nim kosz ratowniczy o udźwigu 500 kilogramów wraz z wbudowanym elektronicznie sterowanym działkiem wodno-pianowym o wydajności 2500 l/min.

Samochód wyposażony jest między innymi w:

 • agregat prądotwórczy,
 • wentylator nadciśnieniowy zasilany elektrycznie,
 • trzy aparaty ochrony dróg oddechowych z butlami kompozytowymi, maskami i czujnikami bezruchu,
 • zestaw sprzętu do ratownictwa wysokościowego (w tym trójnóg oraz nosze ratownicze),
 • podręczny sprzęt burzący: zestaw interwencyjny holligan + siekiera, nożyce do cięcia prętów, topór, szpadel,
 • dwie pilarki do drewna,
 • sprzęt oświetleniowy – 4 przenośne reflektory i 3 latarki LED,
 • armatura wodno-pianowa: węże tłoczne W-52 oraz W-75, rozdzielacz kulowy, przełącznik 75/52, prądownica typu Turbo Jet.
 • Zakupiony samochód przyczyni się do poprawy gotowości operacyjnej Jednostki, której obszarem działania jest miasto Siemianowice Śląskie. Bez wątpienia zrealizowany zakup przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców, ale i samych ratowników. Komendant Miejski PSP w Siemianowicach Śląskich składa serdeczne podziękowania za pomoc i udzielone wsparcie finansowe: Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, Marszałkowi Województwa Śląskiego, Prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Prezydentowi Miasta Siemianowice Śląskie, Przewodniczącemu oraz Radnym Miasta Siemianowice Śląskie oraz darczyńcom: Fundacji TAURON, TAURON Ciepło Sp. z o.o., Zakładowi Wytwarzanie Katowice, Fundacji ORLEN, ORLEN EKO Sp. z o.o., ROSOMAK S.A. w Siemianowicach Śląskich, Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Spółdzielni Mieszkaniowej „Michał” w Siemianowicach Śląskich, MPGKiM w Siemianowicach Śląskich, TROLL NIERUCHOMOŚCI Sp. z o.o. w Siemianowicach Śląskich, Spółdzielni Mieszkaniowej „FABUD” w Siemianowicach Śląskich.

Autor:

 • Biuro Prasowe UM Siemianowice

  Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice