1 proc. – pytania i odpowiedzi

Zbliża się czas, kiedy będziemy rozliczać zeznania podatkowe. Poniżej link do listy organizacji pożytku publicznego, działających na terenie Siemianowic Śląskich,  którym można przekazać 1% podczas rozliczenia rocznego.

Jednocześnie poniżej zamieszczamy pytania i odpowiedzi dotyczące tematu rozliczenia 1%, pomocne dla wszystkich, którzy planują skorzystanie z tej formy wsparcia organizacji pozarządowych.

Jak przekazuję 1% w 2021 r.?

W 2021 r. podatnicy dostają wypełnione PIT-y dzięki usłudze Twój e-PIT. Mogą je weryfikować i uzupełniać – w tym wskazywać OPP. Mogą też nie zrobić nic i nie zostaną za to ukarani.

Usługa Twój e-PIT dotyczy deklaracji PIT-28, 36, 37 i 38. Podatnicy mogą wskazywać nowe OPP w swoich zeznaniach elektronicznych lub pozostawiać stare (wskazane w latach ubiegłych).

Jeśli w latach ubiegłych nie wskazywaliśmy żadnej OPP, a w roku 2021 r. nic nie zrobimy z naszym PIT-em, to NIESTETY NIE PRZEKAŻEMY 1%. Urząd skarbowy nie ma kompetencji, żeby wskazać OPP za nas.

Dla chętnych jest nadal możliwość wysłania do urzędu skarbowego PIT-a papierowego. Również w zeznaniu papierowym możemy wskazać OPP.

więcej: Informacja Ministerstwa Finansów o przekazywaniu 1%

Czy mogę wskazać konkretny cel, na który przekazuję swój 1%?

Tak, służy do tego rubryka „Informacje uzupełniające” w formularzach PIT.

Czy organizacja, której przekażę 1%, będzie wiedziała, że to ode mnie?

Tylko jeżeli wyrazisz na to zgodę w formularz PIT. Zgoda nie jest wymagana.

Czy mogę w tym roku przekazać 1% tej samej organizacji co w zeszłym roku?

Tak, jeżeli ta organizacja utrzymała statut organizacji pożytku publicznego i znalazła się w aktualnym wykazie organizacji uprawnionych do zbierania 1%. Sprawdź, czy organizacja jest nadal na liście

Czy na jednym formularzu PIT mogę przekazać swój 1% więcej niż jednej organizacji?

Nie. Jeżeli natomiast wypełniasz więcej niż jeden formularz PIT (np. jeden w związku z przychodami z pracy, jeden w związku z dochodami z papierów wartościowych), możesz przekazać 1% z każdego formularza na inną organizację.

Czy emeryt lub rencista może przekazać 1%?

Tak, ma nawet dwie możliwości. Może samodzielnie wypełnić PIT–37 na podstawie PIT–u, który przysyła ZUS, albo po prostu wypełnić specjalny PIT (PIT–OP), w którym wskaże jakiej organizacji pożytku, chce przekazać 1%.

Co się stanie, jeśli wskażę w PIT organizację, której nie ma na wykazie organizacji uprawnionych do 1%?

W takiej sytuacji urząd skarbowy odstępuje od przekazania 1% – 1% nie trafia do żadnej organizacji, tylko do budżetu państwa, jak cała reszta podatku.

Czy 1% jest darowizną?

1% to nie darowizna! Przekazując 1% decydujemy, że część naszego podatku, który i tak musimy zapłacić, zamiast do skarbu państwa trafi do wybranej organizacji pożytku publicznego. Przekazując darowiznę przekazujemy pieniądze z własnej kieszeni. Możemy nimi obdarować każdą organizację, nie tylko OPP.

Lista organizacji pożytku publicznego z terenu Siemianowic Śląskich

https://docs.google.com/document/d/1B9tJC5t9lbABhAqKh65Vxwra5YpYTPgIt3kCYLd4YEU/edit?usp=sharing

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice