Elektryczny impuls ratujący życie

Na początku lutego br. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zakupił dwa defibrylatory AED Philips wraz z kluczem pediatrycznym. Są to automatyczne urządzenia medyczne, które w razie potrzeby użycia, komendami głosowymi w języku polskim, wspomogą osobę udzielającą pomocy. Istotą działania nie różnią się niczym od urządzeń używanych w szpitalach czy karetkach pogotowia. One również oddziałują na mięsień sercowy impulsami prądu o odpowiednio dużej energii tak, by wytłumić chaotyczne impulsy elektryczne, przepływające przez serce, pozwalając mu powrócić do normalnej regularnej pracy.

– Klucz pediatryczny pozwala na zastosowanie defibrylatora również w przypadku ratowania życia dzieci – mówi Łukasz Wanot, dyrektor siemianowickiego MOSIR-u.

Defibrylatory są tak zaprojektowane, aby można było przeprowadzić defibrylację jedynie w sytuacji, gdy rytm serca osoby ratowanej wskazuje na konieczność zastosowania elektrowstrząsów. Impuls generowany przez urządzenie zapobiega ewentualnym urazom, pozwala natomiast na uratowanie czyjegoś życia, nawet w ciągu kilku sekund od zakończenia uciskania klatki piersiowej.

– Wystarczy przełączyć defibrylator na odpowiedni tryb i on sam dostosowuje się do wieku pacjenta – mówi Łukasz Wanot – naszą rolą jest jedynie podpięcie elektrod do klatki piersiowej – dodaje.

Urządzeniami „opiekuje się” MOSIR „Pszczelnik”. Wiszą one w ogólnodostępnych miejscach: w holu hali sportowej w Parku Pszczelnik, oraz Kompleksu Sportowego „Michał”. W razie potrzeby ich użycia, do dyspozycji są specjalnie przeszkoleni pracownicy placówek.

– Dzięki uprzejmości i ogromnemu zaangażowaniu instruktorów siemianowickiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) docelowo będą przeszkoleni wszyscy pracownicy MOSIR „Pszczelnik” – deklaruje Łukasz Wanot.

To nie pierwszy tego typu zakup, inicjowany przez władze miasta. W 2017 roku podobne urządzenia zostały zainstalowane w budynkach urzędu miasta przy ulicach: Michałkowickiej 105 oraz Jana Pawła II 10. Do obsługi tychże zostało przeszkolonych dziewiętnaścioro pracowników magistratu, którzy w momencie zagrożenia czyjegoś życia są w stanie sprawnie i skutecznie przeprowadzić akcję ratunkową. Odrestaurowana Pływalnia Miejska również posiada jedno urządzenie defibrylujące, podobnej klasy (automatyczne, posiadające klucz
pediatryczny). To z kolei zostało zakupione w 2015 roku  przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Oddział Siemianowice Śląskie, przy wsparciu finansowym  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i przekazane Pływalni Miejskiej.

– Szczęśliwie do tej pory nie musieliśmy go uruchamiać, by ratować czyjeś życie – mówi Marek Kuna, Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Siemianowicach. – Do tej pory używaliśmy go jedynie do szkoleń i pokazów – dodaje.

O tym jak ważna jest obecność defibrylatorów w przestrzeni publicznej świadczą kolejne planowane zakupy tego sprzętu. Przymierza się do nich również Siemianowickie Centrum Kultury (SCK).

– Zaczynamy od zakupu jednego urządzenia do siedziby głównej w SCK-Bytków, które również będzie wykorzystywane podczas imprez plenerowych – mówi Marek Banasik, Dyrektor SCK. – Docelowo chcielibyśmy zakupić więcej aparatów AED, zlokalizowanych w innych oddziałach Siemianowickiego Centrum Kultury, w różnych częściach miasta – dodaje Marek Banasik.

Wisienką na defibrylatorowym torcie w naszym mieście jest Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich, który posiada identyczny sprzęt jak MOSiR Pszczelnik. – Jest to zupełnie nowy zakup – mówi Maria Fryc-Warkocz z siemianowickiego PUP-u. – Urządzenie jest u nas dostępne od połowy ubiegłego tygodnia – dodaje.