Emeryt też może przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego

Emeryci i renciści, którzy korzystają z ułatwienia rozliczenia rocznego podatku przez organ rentowy tj. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mogą również w prosty sposób przekazać 1% podatku dla organizacji pozarządowych. Nie wymaga to odrębnego wyliczania podatku, wystarczy wskazać organizację uprawnioną do 1% w specjalnym formularzu PIT-OP.
Przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie OPP za pomocą PIT-OP, mogą: emeryci lub renciści, którzy otrzymali od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2020 r.,nie uzyskali w 2020 r. innych dochodów, które powinni wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.

W poprzednich latach, jeśli osoba otrzymała od organu rentowego rozliczenie na formularzu PIT-40A i chciała przekazać 1% podatku, musiała wypełnić całe zeznanie podatkowe  (PIT-37 lub PIT-36). Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP. W oświadczeniu PIT-OP wskazuje się tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej Organizacji Pożytku Publicznego, której chce się przekazać 1% swojego podatku.

Formularz PIT-OP

www.podatki.gov.pl/pit/pit-op

Poniżej odnośnik do listy organizacja pozarządowych, które działają na terenie Siemianowic Śląskich, którym można przekazać 1% podatku.

https://docs.google.com/document/d/1B9tJC5t9lbABhAqKh65Vxwra5YpYTPgIt3kCYLd4YEU/edit?usp=sharin

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice