Pogrzeb J. Matusiewicza – w sobotę 20 bm.

Pogrzeb śp. Jacka Matusiewicza odbędzie się w najbliższą sobotę 20 lutego br. w Katowicach. Uroczystości żałobne rozpocznie o godz. 10.00 Msza św. w kościele Mariackim. Dalsza część ceremonii pogrzebowej będzie miała miejsce na cmentarzu przy ul. Francuskiej, przy alei głównej.

***

Jacek Matusiewiczukończył filologię angielską na Uniwersytecie Śląskim, a następnie studia podyplomowe: zarządzania i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami na Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz w Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Drogę zawodową rozpoczął jako lektor języka angielskiego m. in. na Uniwersytecie Śląskim, był też pierwszym prezesem polskiego oddziału międzynarodowego biura tłumaczeń „Skrivanek”. Następnie pracował m.in. w Związku Gmin Górnego Śląska i Północnych Moraw (dziś: Śląski Związek Gmin i Powiatów), kolejno jako wiceprezes w Zakładach Azotowych w Chorzowie, w Urzędzie Miasta Siemianowice Śląskie – naczelnik Wydziału Rozwoju, a w latach 2007-2008 pełniąc funkcję zastępcy prezydenta miasta. Z kolei w latach 2008-2011 był prezesem Funduszu Górnośląskiego S.A., potem, do 2013 r. – Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Katowicach.

W ostatnich latach prowadził Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, przy tym udzielał się zawodowo m. in. jako tłumacz, lektor, doradca zawodowy, publicysta.

Działalność polityczną rozpoczął jeszcze jako student w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, w 1990 r. był założycielem regionalnych struktur Unii Polityki Realnej, zaś od 1995 r. w Stronnictwie Polityki Realnej, zaś od końca lat dziewięćdziesiątych XX w. aż do powstania Platformy Obywatelskiej – w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W latach 2001-2013 działał w Platformie Obywatelskiej: współtwórca regionalnych struktur PO, wieloletni członek Zarządu Regionu i Przewodniczący siemianowickiej PO. W ostatnich latach związany z partią KORWIN i na końcu w „Ślonzokach Razem”.

Był założycielem i przewodniczącym kilku stowarzyszeń, fundacji i pism o profilu konserwatywnym, jednym z najwybitniejszych polskich publicystów konserwatywnych w Polsce przełomu XX i XXI w., publikował m. in. w „Najwyższym Czasie”, „Stańczyku”, „Kurierze Górnośląskim”, kwartalniku „Tradycja i Przyszłość”, zaś ostatnio posiadał własną, cykliczną rubrykę w „Myśli Polskiej” – p. n. „Refleksje konserwatywnego zgreda”.

Zmarł 9 lutego 2021 roku.

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice