Śniadek – to logiczne, że ekologiczny!

#AkcjaSuperEdukacjaMamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania , zależy od każdego z nas.” /Florian Plit/

Zafiksowani na zielono

Ile mówi o nas to co, czego nie zauważamy – i czy nie zauważamy, bo nie patrzymy, czy widzieć nie chcemy? – od tych pytań i próby odpowiedzi na nie zaczyna się kształtowanie świadomości. Każdej! Również tej ekologicznej. Nie udawać, że nie ma problemu i szukać rozwiązań – to dwie zasady na których jako społeczność szkolna I LO opieramy nasze proekologiczne zaangażowanie.

Od kilku lat aktywnie uczestniczymy w programach edukacji globalnej i ekologicznej, których nadrzędną ideą jest kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw proekologicznych, ale także prospołecznych i globalnych właśnie.

Mamy tu DOBRY KLIMAT

Mamy na swoim koncie dwukrotny udział w kolejnych edycjach programu CEO „Klimat to temat”. Bo dla nas klimat naprawdę jest TEMATEM – i do rozmów i do działań. A tych podejmujemy całkiem sporo. Dotychczasowe proekologiczne przedsięwzięcia Śniadkowiczów to: happeningi „Młodzież dla klimatu”, warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków „Podejmij wyzwanie i zmień klimat!”, warsztaty zero waste oraz warsztaty kulinarne dla społeczności szkolnej, debata „XXI wiek to wiek katastrofy ekologicznej, konkursy ekologiczne, dyskusje. W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji kolejnego programu: „1Planet4All”.
Przy okazji każdej podejmowanej inicjatywy rośnie nie tylko nasza ekologiczna świadomość, ale pojawia się również nowa wiedza o nas samych – o naszych możliwościach, granicach, o tym czy i na ile czujemy się odpowiedzialni.

Żyjemy lokalnie – myślimy globalnie

Cieszą nas wyrazy wsparcia i aprobaty, które potwierdzają, że nawet w lokalnej skali można zawalczyć o losy świata. Uznanie dla naszej aktywności zaowocowało zaproszeniem do udziału w tworzeniu filmu, będącego częścią nowego programu Centrum Edukacji Globalnej „1Planet4All – Razem dla klimatu.” Warto podkreślić, że do udziału w materiale „Ty też możesz działać na rzecz klimatu” zostały zaproszone tylko najbardziej aktywne grupy młodzieżowe. Nasze liceum było jedną z dwóch szkół z Polski, które się w tym zacnym gronie znalazło. Głównym adresatem filmu jest młodzież z krajów unijnych. Materiał filmowy posłuży jako narzędzie edukacyjne, wykorzystywane na zajęciach szkolnych, obudowany odpowiednimi propozycjami scenariuszy stanie się częścią warsztatu nauczycieli i nauczycielek biorących udział w programie i nie tylko. Poniżej efekt filmowych działań, w których nasi uczniowie wzięli udział podczas wakacji, a do obejrzenia których serdecznie zapraszamy:

https://www.youtube.com/watch?v=H8JfXOyJ5WQ

Jedną z inicjatyw, które wpisuje się powoli jako stała pozycja w kalendarzu kolejnych lat szkolnych jest Tydzień Edukacji Globalnej ( TEG). To ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona globalnym wyzwaniom, której obchody przypadają zawsze na trzeci tydzień listopada, podczas kolejnych dni jej trwania społeczność całego świata podejmuje różnego rodzaju inicjatywy budujące świadomość ekologiczną, poruszające tematy funkcjonowania współczesnego świata, globalnych wyzwań i współzależności. Jesteśmy częścią tej siły.

Wirtualne spotkania – realne działania

Panująca obecnie pandemia nie osłabiła w niczym naszej aktywności, przenieśliśmy ją po prostu w przestrzeń wirtualną.Zmieniła się forma, nie zmienił zapał i chęć działania.Nie przesypiamy żadnej z okazji by działać, nawet jeśli inicjatywa ma charakter mniej realny.

I tak znaleźliśmy się na Wirtualnym Festiwalu. Każdy dzień jego trwania to inny temat przewodni: Stop nierównościom, Zmiana klimatu, Migracje, Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój. W ostatnim dniu festiwalu szukaliśmy odpowiedzi na webinarowe pytanie: „Czy słowem można zmieniać świat?” Wiemy, że słowa maja moc sprawczą i staramy się z nich rozsądnie korzystać, zachęcając, nawołując lub dając przykład.

Pracujemy, aby się stawać, nie aby zdobywać…”

Wirtualne zmagania z całą pewnością wzbogaciły naszą wiedzę na temat wyzwań współczesnego świata, ale również zainspirowały do podejmowania codziennych działań na rzecz ochrony naszej planety zarówno w przestrzeni domu, szkoły oraz na poziomie społeczności lokalnej.

Mamy odwagę zadawać pytania, również te skierowane do naszych włodarzy. Jak nasze miasto przeciwdziała zmianom klimatu? Szkolni dziennikarze do udziału w rozmowie na ten temat zaprosili dwóch znamienitych gości: panią Jolantę Przykutę – Naczelnika Wydziału Infrastruktury Technicznej UM Siemianowice Śląskie oraz pana Damiana Kołakowskiego – Zastępcę Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Śniadkowicze uczestniczyli również w Climathonie – 24 godzinnym hacktonie klimatycznym, który EIT Climate – KID współorganizuje z Górnośląsk-Zagłębiowską Metropolią. Ideą Climathonu jest wspólne opracowanie rozwiązań odpowiadających na konkretne wyzwania klimatyczne w danym miejscu, w trakcie eventów trwających 24 godziny, które odbywają się jednocześnie w ponad 100 miastach z całego świata z 47 państw.

Klimat się zmienia – zmieńmy sposób myślenia

Zmiana klimatu to jedno z największych zagrożeń, z jakim musi zmierzyć się ludzkość. Nie jest to problem, który można odłożyć na bok i wrócić do niego, gdy będziemy mieli więcej czasu lub pieniędzy. Na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność i obowiązek podjęcia działań w celu zahamowania postępujących procesów klimatycznych. Mając pełną świadomość zagrożeń oraz gotowość, by im przeciwdziałać, podejmujemy jako społeczność szkolna te aktywności, które sprzyjają zarówno minimalizowaniu szkód wyrządzanych przez człowieka środowisku jak i poszerzaniu horyzontów proekologicznego w najbliższym otoczeniu. Brawo MY!

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice