III miejsce ZSOiZ na Śląsku

Z dumą informujemy, że uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 im. Św. Jana Pawła II po raz kolejny znaleźli się w ścisłym finale Wojewódzkiego Konkursu – Edukacja Regionalna w Szkole – „Proszę pozostańcie wierni temu dziedzictwu… – Święty Jan Paweł II”, zajmując III miejsce w województwie śląskim.

Tegoroczna edycja konkursu wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100-lecia Powstań Śląskich poprzez realizację projektu „Nie tylko w pamięci. Utrwalamy ślady bohaterów i wydarzeń z lat 1919/1921. Powstania śląskie wirtualnie i na papierze”. Projekt miał charakter interdyscyplinarny,
w jego realizację była zaangażowana cała szkoła. Grupa projektowa docelowo liczyła 6 osób, a w jej skład wchodziły uczennice i uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia nr 2: Martyna, Weronika, Klaudia, Dawid, Szymon i Bartek.

Zadaniem projektowym było wykonanie i opublikowanie strony internetowej. Podczas pracy należało starannie wyselekcjonować informacje, podzielić je na odpowiednie zakładki odsyłające do wybranych treści, w tym dotyczących wydarzeń i bohaterów trzech powstań śląskich. Przygotowana strona internetowa pt.: „Trzy powstańcze skrzydła” zawierała także fotografie, teksty informacyjne, elementy wizualne i dźwiękowe, linie czasu, mapy myśli, linki do stron internetowych odwołujących się do wskazanego zagadnienia. Nasz projekt okazał się nie tylko interesujący, ale również inspirujący do dalszych poszukiwań śladów bohaterów Małej Ojczyzny i wydarzeń z lat 1919/21.

Tematyka edukacji regionalnej na stałe wpisała się bieżąca działalność naszej szkoły, a pierwsze projekty realizowaliśmy już w 2003 roku. Zarówno organizujemy jak i uczestniczymy w różnych wydarzeniach lokalnych, imprezach i konkursach, których tematyka związana jest z Małą Ojczyzną. Realizujemy również autorski program edukacji regionalnej. Ten rok był pełen wyzwań, mimo pandemii, udało nam się stworzyć w szkole śląską izbę regionalną. Zasób eksponatów, sprzętów, książek i materiałów tematycznych jest stale wzbogacany o dary uczniów, pracowników i przyjaciół szkoły. Realizację projektu koordynowali Barbara Nowara i Edmund Lewandowski.

Autor:

  • Biuro Prasowe UM Siemianowice

    Biuro Prasowe UM Siemianowice

foto: Archiwum UM Siemianowice