Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

ZUS towarzyszy nam tak naprawdę przez całe życie. To nie tylko emerytury i renty, które otrzymują seniorzy. ZUS to także wsparcie dla młodych, aktywnych zawodowo osób, które korzystają ze świadczeń w konkretnych życiowych sytuacjach, np. z zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka lub z zasiłku chorobowego, gdy nie mogą pracować. Również osoby zajmujące się biznesem korzystają ze świadczeń.

Dlatego nie komplikujmy sobie życia i wszystkie świadczenia z ZUS pobierajmy na konto. Założenie konta w banku daje wiele korzyści w życiu codziennym:

  • Nie potrzeba nosić ze sobą gotówki, bo w sklepie można zapłacić kartą. W ten sposób zmniejszamy ryzyko, że ktoś ukradnie nam pieniądze.
  • Można zapłacić rachunki i zrobić zakupy przez internet. Nie trzeba więc wychodzić z domu, żeby załatwić codzienne sprawy.
  • Można łatwo sprawdzać w banku, ile pieniędzy już wydaliśmy i na co, a także ile Nam jeszcze zostało.
  • Z pomocą banku można również oszczędzać i inwestować swoje pieniądze.

Jeśli masz zatem wśród swoich bliskich „nieubankowionego” seniora, to pomóż mu odnaleźć się
w cyfrowym świecie. Przekonaj go, że nowe technologie są dla wszystkich, niezależnie od wieku. Ułatwiają codzienne życie i zapewniają bezpieczeństwo. Pamiętaj tylko, aby opowiedzieć o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu i bankowości elektronicznej – nikomu nie można udostępniać ani przekazywać swoich loginów, haseł i danych osobowych.

Dlatego jeśli jesteś młodą mamą – pobieraj zasiłek macierzyński na konto w banku. Nie musisz co miesiąc czekać na listonosza lub iść na pocztę. Spędzisz więcej czasu ze swoim dzieckiem, a dzięki bankowości elektronicznej będziesz mieć dostęp do swoich pieniędzy przez całą dobę, 7 dni
w tygodniu.

Zajmujesz się biznesem, po to, żeby w pełni skorzystać z dobrodziejstw e-administracji, warto mieć rachunek bankowy. Wtedy ZUS przeleje pieniądze, np. z zasiłku chorobowego, bezpośrednio na konto.

A jeśli musisz załatwić jakąś sprawę w ZUS – załóż profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (www.zus.pl/portal/logowanie.npi), umów się na e-wizytę (www.zus.pl/e-wizyta) lub zadzwoń do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) i o wszystko zapytaj.

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska