Industriada w sobotę w Parku Tradycji

Na zdjęciu na tle pomarańczowego materiału z napisem Szlak Zabytków Techniki widzimy pomarańczowe balony z napisem Industriada; autor: Tomek Staszewski

Już w najbliższą sobotę 11 września w 33 obiektach znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki i 5 obiektach zaprzyjaźnionych świętować będziemy XII edycję Industriady, która w tym roku odbywać się będzie pod hasłem „Technika. To was zaskoczy!”.
Jak co roku Siemianowickie Centrum Kultury przygotowało różnorodny i inspirujący program wydarzeń w Parku Tradycji, na który już dziś serdecznie zapraszamy!
Program Industriady w SCK – Parku Tradycji:
W godzinach 15.00-18.00 zapraszamy do udziału w animacjach i warsztatach, przygotowanych pod wspólnym hasłem „Sztuczki techniczne”. Złoży się na niego kilkadziesiąt różnorodnych stanowisk warsztatowych i animacyjnych – których wspólnymi mianownikami będą: element zaskoczenia / zadziwienia / zaciekawienia odbiorcy („sztuczki”) oraz technika zawężona do takich dziedzin jak: technologie / przemysł / nauki przyrodnicze. Działania prowadzone będą przez: przedstawicieli NGOsów, reprezentacje szkół, pracowników SCK (w tym także działające w SCK pracownie plastyczne), ekspertów i edukatorów (np. Pan Majsterklepka, twórca Pracowni Kreatywnej H2O, z blokiem warsztatów pt. „Maszyny proste, nie takie proste”).
O godzinie 15.00 i 17.00 zapraszamy na tematyczne zwiedzanie obiektu zatytułowaneOd wieku pary do Przemysłu 4.0”. Zwiedzanie Parku Tradycji oraz spacer po terenie obiektu połączone będą z fachową opowieścią o historii technologicznych przemian w przemyśle (ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa węgla kamiennego). W tę swoistą podróż w czasie zabiorą Was Małgorzata Derus (Do niedawna Miejski Konserwator Zabytków, obecnie muzealnik, znawczyni historii XIX i XX wieku, autorka książek i opracowań historycznych, w tym pozycji „Z dziejów przemysłu Siemianowic Śląskich”) oraz Krzysztof Osyra (operator maszyn górniczych, znawca technologii, były operator maszyny wyciągowej Szybu Krystyn KWK Michał, czyli obecnego Parku Tradycji). Zbiórka uczestników przed wejściem do budynku 15 minut przed zwiedzaniem.
W godzinach 15.00-18.00 zapraszamy do udziału w grze fabularnej dla rodzin z dziećmi pt.Kto śni o elektrycznej owcy?”. Tytuł gry odwołuje się do książki Philipa Dicka „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach” . Podczas zabawy uczestnicy będą podążali śladami kulturowej fascynacji droidami, robotami i androidami. Oprócz rozwiązania głównego celu gry, uczestnicy zagłębią się w pytania odnośnie człowieczeństwa oraz związku człowieka z maszyną. Wspólnie też zastanowimy się, jak wzajemnie wpływają na siebie technika oraz człowiek.
W godzinach 15.00- 18.00 zapraszamy na premierę gry planszowejPuff! Para, Puff!”, zaprojektowanej przez działający w SCK- Parku Tradycji Klub Gier Planszowych. Wiesz jak zaprojektować maszynę parową? Nie boisz się nowych wyzwań? „Puff! Para, Puff!” to gra planszowa zaprojektowana specjalnie z okazji Industriady 2021. Dzięki grze wcielisz się w inżyniera wieku pary, którego zadaniem jest stworzenie niekoniecznie najlepszej, lub najbardziej efektywnej maszyny parowej, ale, co najważniejsze, działającej! Korzystając z własnoręcznie wyciętych elementów, rur, przekładni oraz zaworów, musisz zmieścić się w ramach projektowych oraz stworzyć niepowtarzalną maszynę! Czy masz tyle odwagi, by stanąć oko w oko z parą?
O godzinie 16.00 zaprosimy Państwa na wernisaż wystawy Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego „Zawstydzając Archimedesa”. Artyści zrzeszeni w ŚTF przygotowali specjalnie na Industriadę cykl fotografii, których tematem są współczesne maszyny, urządzenia i wynalazki, które swoją przemyślnością, innowacyjnością, a także i wyglądem – z pewnością zaskoczyłyby samego Archimedesa. Wspólnym mianownikiem wszystkich fotografii będzie powinowactwo ukazanych osiągnięć techniki ze spuścizną wielkiego myśliciela, matematyka, przyrodnika, a także konstruktora maszyn z Syrakuz.
O godzinie 17.00 w sali widowiskowej Parku Tradycji rozpocznie się wyjątkowy spektakl „Materia inaczej nazwana” w wykonaniu Teatru Tańca DYEMOTION. Grupa teatralna pod kierownictwem Mariana Folgi – utytułowanego artysty plastyka, charakteryzatora, bodypaintera i reżysera teatru tańca – stworzyła specjalnie na Industriadę widowisko, nawiązujące do wątków klasycznego dzieła czeskiego dramatopisarza Karela Čapka – „Roboty Uniwersalne Rossuma”. Sztuka, o której mowa, to katastroficzna wizja przyszłości, w której cały rodzaj ludzki staje na skraju zagłady przez swoje skrajnie niefrasobliwe podejście do wykorzystania techniki dla własnych małostkowych celów. Historia opowiedziana przez teatr DYEMOTION ruchem, muzyką i światłem (także przy wykorzystaniu niezwykle widowiskowych efektów UV), wywoła w widzu skrajne emocje, dając mu szerokie pole do interpretacji widowiska i odczytania go na wielu płaszczyznach.
O godzinie 18.00 przeniesiemy się na teren przy Parku Tradycji, aby wziąć udział w plenerowym koncercie zespołu KROKI. Klimatyczny koncert odbędzie się na niecodziennej „scenie”, której istotny element stanowić będą wagoniki kopalniane, będące na co dzień częścią ekspozycji zewnętrznej w obiekcie. Tytuł koncertu ‘Electro cart’ jest grą słowną – nawiązaniem z jednej strony do współczesnych małych pojazdów różnego przeznaczenia zasilanych ekologiczną energią (elektryczną), a z drugiej strony do muzycznego gatunku (electro) oraz tradycyjnych wagoników kopalnianych (mine cart).
Kroki to wypadkowa trzech muzycznych światów. Zespół tworzą producent Szatt, wokalista Jaq Merner i basista Paweł Stachowiak. Inspiracje muzyczne czerpią z jazzu, soulu, indie rocka, a to wszystko okraszone jest eksperymentalną elektroniką i charakterystycznym głosem frontmana. Mimo tak szerokich muzycznych wpływów, Kroki tworzą spójną brzmieniowo całość, a ich muzyka to przykład na to czym zaowocować może spotkanie trzech artystycznych indywidualności. Sukces debiutanckiej płyty zaowocował współpracą wizerunkową z marką IKEA a także wieloma nominacjami do nagród m.in. Fryderyków, Munoludów czy nagród Gazety Wyborczej – Warto. Po świetnie przyjętym debiucie z 2016 roku zespół Kroki z Wrocławia wraca z nowym materiałem, którego głównym atutem jest… niedoskonałość. „Controlled Chaos” to swego rodzaju pamiętnik, który opowiada o nieidealnych ludziach, przepełnionych skrajnymi emocjami. Na płycie znajduje się 12 utworów, pełniących rolę rozdziałów w cyfrowym pamiętniku z życia członków zespołu. Do tej pory fani zespołu mieli okazję poznać „Balon” – pierwszy numer w karierze Kroków zaśpiewany po polsku oraz „Fading All Out”, którego zapis wideo pochodzi z koncertu zagranego w ramach cyklu Sofar. Wraz z premierą albumu do sieci trafił klip do trzeciego singla pt. „Gospels for the Tired”. Trzeci album – „Szkoda” ukazał się w 2021 roku i w całości został nagrany w języku polskim. Album promuje klip do utworu „Frazy”.
Industriadowy wieczór zakończymy o godzinie 19.00 plenerowym seansem kultowego dzieła Fritza Langa „Metropolis”, któremu towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez zespół Czerwie.
„Metropolis” to arcydzieło niemieckiego ekspresjonizmu z 1927 roku. Scenariusz został napisany przez Fritza Langa i Theę von Harbou. Monumentalne dzieło prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce) mieszkających w podziemnych osiedlach. Seansowi towarzyszyć będzie muzyka grana przez zespół Czerwie. To niezależna polska formacja, prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Zasłynęli w całym kraju oraz poza jego granicami m. in. z brawurowych wykonań autorskich ścieżek dźwiękowych do filmów niemych. Pokaz „Metropolis” wraz z wykonywaną na żywo muzyką Czerwi odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej na ten cel przestrzeni scenicznej pod wieżą wyciągową Szybu Krystyn. Konstrukcja wieży posłuży jako stelaż ekranu projekcyjnego, na którym wyświetlony zostanie obraz Fritza Langa.

Autor:

  • Karolina Gera, SCK

wprowadzający: Jan Litwiński