Polowanie na czarownice w SCK Zameczek

Slajd prezentacji z portretami Heinricha Kramera i Jakoba Springer oraz okładka ich dzieła Młot na czarownice na czarnym tle z płomieniami; autor: Mirosław Domin

W dniu wczorajszym (22.10.21) odbyło się kolejne spotkanie z cyklu: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” promujące naszą ojczyznę, jej historię oraz ciekawe miejsca. To już drugie spotkanie o podtytule: „Polska z dreszczykiem”.

Tym razem zajęliśmy się tematem „polowania na czarownice”, ich przyczynami i skutkami.

Przeanalizowaliśmy całą procedurę oskarżenia o czarostwo; od wskazania podejrzanej o czary, przez oskarżenie, proces, tortury mające na celu wymuszenia zeznań i przyznanie się do winy oraz finalnie wyrok i jego wykonanie.

Poznaliśmy nasze rodzime czarownice od pierwszej ofiary, poprzez sprawę w Kolsku (polskie Salem), gdzie zginęło 40 osób posądzonych o czary. Poznaliśmy także kobiety z naszego regionu posądzone o czarostwo czyli Katarzynę Włodyczykową z Czeladzi, Krystynę Wacławczyk i Annę Słupską z Bytkowa.

Temat bardzo trudny, ale warty przypomnienia chociażby dla uczczenia pamięci tysięcy niewinnych osób skazanych na śmierć w imię złej interpretacji ludowych guseł, przesądów czy ziołolecznictwa.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie na nasze spotkanie i zapraszamy już dzisiaj na nowy cykl spotkań: „Zwyczajni – Niezwyczajni” – 27.10.2021. Pierwszym naszym gościem będzie śląska pisarka Gabriela Anna Kańtor – autorka powieści historycznych o kobietach związanych ze Śląskiem.

Serdecznie zapraszamy!

Slajd z prezentacji z nazwiskami osób biorących udział w procesie o czary w Bytkowie w roku 1667; autor: Mirosław Domin
Na pierwszym planie siedzący słuchacze w głębi prowadzący na tle sceny z fortepianem, nad którym na ekranie wyświetlana jest tematyczna prezentacja; autor: Anna Moj-Łukasik
Na pierwszym planie słuchacze w głębi prowadzący na tle sceny z fortepianem, nad którym na ekranie wyświetlana jest prezentacja; autor: Anna Moj-Łukasik

Autor:

  • Mirosław Domin, SCK

wprowadzający: Jan Litwiński