Zero Waste Weekend – zapowiedź

Print screen materiału widniejącego w serwisie youtube – kobieta na tle parku prezentuje treści związane z wydarzeniem Zero Waste Weekend

Siemianowickie Centrum Kultury przypomina, że już w najbliższy weekend (25-26 września) odbędzie się dwudniowe wydarzenie poświęcone idei zero waste i gospodarce cyrkularnej – Zero Waste Weekend w SCK-Zameczek. W trakcie weekendu zostaną przeprowadzone m.in. warsztaty manualne, w trakcie których wykonamy ekologiczne przedmioty codziennego użytku, prelekcje na temat kompostowania czy niemarnowania żywności wraz z pokazem kulinarnym wegańskiej blogerki, artystyczne przeróbki krawieckie, rodzinna gra edukacyjna oraz wymianki i wyprzedaż garażowa.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Stena Recykling Polska w ramach konkursu „GOZpodarne wyzwanie”. Wstęp bezpłatny.

PEŁNY PROGRAM WEEKENDU:

25.09 (sobota)

godz. 11.00-16.00

Blok warsztatów manualnych w duchu zero waste

– wykonywanie woskowijek (ekologicznych opakowań wielokrotnego użytku) z tkanin z odzysku

– wykonywanie na szydełku myjek do naczyń

– szycie woreczków na warzywa/owoce/artykuły na wagę z tkanin z odzysku

– łazienkowe koszyki z plastikowych toreb

– szycie wielorazowych płatków kosmetycznych do demakijażu

godz. 11.30

Wykład z prezentacją, elementami warsztatów i dyskusją: „Kompostowanie od A do Z”

Otwarty wykład w sali lustrzanej o charakterze warsztatowym na temat kompostowania odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem kompostowania w mieszkaniu. Spotkanie poprowadzi przedstawiciel Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, działającego na rzecz ochrony środowiska, ekologii i ruchu zero waste.

godz. 15.00

Wykład z prezentacją „Kuchnia zero waste

Otwarty wykład dotyczący sposobów niemarnowania żywności oraz przygotowywania pełnowartościowych i smacznych posiłków „z resztek”. Wykład połączony będzie z pokazem kulinarnym i prowadzony m.in. przez wegańską blogerkę kulinarną.

26.09 (niedziela)

godz. 11.00-16.00

Wyprzedaż garażowa

Udostępniamy mieszkańcom przestrzeń na wystawienie swoich używanych przedmiotów (dowolnego rodzaju) na wymianę lub sprzedaż.

Wymienialnik, czyli przestrzeń wymiany: roślin, książek, zabawek, a także wymianka szafowa.

Przeróbki krawieckie

Stoisko artystki-projektantki tworzącej modę z odzysku (tj. szyjącej z tkanin lub ubrań z drugiej ręki), dostępne przez 5 godzin, równolegle z innymi działaniami. Stoisko będzie miało dwojaką funkcję: z jednej strony będzie promocją ponownego wykorzystywania używanych materiałów i ubrań do tworzenia pełnowartościowych i ekologicznych produktów, z drugiej strony da możliwość nieodpłatnego dokonania przeróbek krawieckich na przyniesionych własnych ubraniach lub ubraniach pozyskanych z wymianki.

Naprawialnik

Stoisko majsterkowiczów ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty czynne przez cały czas trwania imprezy w niedzielę. Na stoisku będzie można nieodpłatnie naprawić uszkodzone rzeczy, takie jak np. proste sprzęty domowe, elementy wystroju wnętrz czy narzędzia.

godz. 13.00-16.00

Rodzinna gra edukacyjna pt. „W koło” poruszającą kwestie właściwej segregacji odpadów oraz GOZ

W ramach gry, przeznaczonej głównie dla rodzin z dziećmi, uczestnicy podejmą serię wyzwań (zarówno ruchowych, manualnych, jak i intelektualnych). Fabuła gry w sposób atrakcyjny wprowadzi zagadnienia z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego oraz segregacji odpadów. Sama mechanika gry i kolejność przechodzenia kolejnych jej etapów będą symbolicznym odwzorowaniem schematu GOZ.

Zapraszamy!

https://youtu.be/KkeACOKq46A

Autor:

  • Radosław Matysek, SCK

wprowadzający: Jan Litwiński