38. Dni Siemianowic – W sobotę Elektryczne Gitary, Oberschlesien i siemianowiccy artyści
Sobota 11 czerwca będzie drugim dniem finałowego weekendu 38. Dni Siemianowic Śląskich, które w tym roku są wyjątkowo uroczyste z uwagi na 90-lecie nadania Siemianowicom Śląskim praw miejskich. Z tej okazji w sobotę zaprezentują się Państwu artyści związani z naszym miastem.
Od godziny 14.15 pod scenę główną przy Parku Tradycji w Michałkowicach zapraszamy najmłodszych, na blok zabaw i animacji stworzony, specjalnie dla nich przez Wujka Tediego i jego Przyjaciół.
Od godziny 16.10 sceną zawładną bardzo różnorodne rytmy muzyczne. Wystąpią: zespół Albo i Nie, rodzina Wantułów, zespół Loża Masorza oraz gwiazdy wieczoru: ELEKTRYCZNE GITARY i OBERSCHLESIEN.
Albo i Nie To nie jest zwykły zespół. Rzadko spóźnia się na próby. Lubi popijać herbatę malinową z kilkoma łyżeczkami cukru w trakcie pracy, modli się przed próbą i wcale nie po to, by się nie pozabijać. Twierdzi, że gra muzykę, ale nie jest w stanie powiedzieć jaką. Na koncertach nie skacze, ale dużo się śmieje. I choć na ogół poukładany, czasem bywa niegrzeczny. Chłopcy tak mają…
Zespół powstał w 2011 roku. Na początku następnego roku rozpoczął działalność koncertową. W 2012 roku zagrał 30 koncertów, zyskując coraz szersze uznanie i za swoją twórczość uzyskując nagrody na ogólnopolskich festiwalach. Zespół przez dziesięć lat wydał trzy płyty w 2013 – „TAK”, w 2016 „14 spojrzeń” i w 2017 płytę z kolędami „Cudów czas”. W listopadzie ubiegłego roku zespół świętował 10-lecie podczas koncertu w SCK- Bytków.
Muzykującej rodziny Wantułów nie trzeba siemianowiczanom przedstawiać. Artystyczne małżeństwo – Bohdan i Katarzyna Wantułowie występują ze swoimi dwoma synami: Kamilem i Szymonem oraz żoną Kamila – Darią. W repertuarze koncertów znajdziemy standardy polskiej i światowej muzyki rozrywkowej.
Radosno-hałaśliwy kolektyw Loża Masorza, czyli tajna organizacja, której nawet członkowie nie domyślają się istnienia itd. etc. Zespół stara się łączyć różne elementy muzyczne: chóry, skrecze, solówki, zwrotki, rymy, rytmy, beatboxy, poezyje etc. etc. Będzie się działo! Tego koncertu nie można przegapić!
Elektryczne Gitary powstały trzy dekady temu, w 1989 roku, z inicjatywy gitarzysty Rafała Kwaśniewskiego i basisty – klawiszowca Piotra Łojka. Zespół, któremu patronuje elektryczny kot, od początku swojej działalności wyróżnia się poczuciem humoru – zarówno w tekstach, jak i na scenie. Za autoironiczną oprawę odpowiada lider grupy – Kuba Sienkiewicz. Pierwszy koncert Elektrycznych Gitar odbył się w warszawskim klubie Hybrydy w 1990 roku, a premierowy album pt. „Wielka radość” ujrzał światło dziennie rok później i zapoczątkował złote lata zespołu. Kolejne albumy (m.in. „A ty co”, „Huśtawki”) robiły furorę w stacjach radiowych i na prywatkach. Trasy koncertowe obfitowały w tysiące fanów. W 1997 roku grupa nagrała płytę „Na krzywy ryj”, która zyskała status platynowej. W tym samym roku wydała ścieżkę dźwiękową do filmu „Kiler” Juliusza Machulskiego, która podtrzymała ogromną popularność zespołu. Piosenki takie jak „Dzieci”, „Co ty tutaj robisz”, „Wyszków tonie”, „Człowiek z liściem na głowie”, „Włosy” czy „To już jest koniec” to niekwestionowane hity, kultowe evergreeny, które zapewniły grupie komercyjny sukces i na stałe zapisały się w historii polskiej popkultury. Od 2000 roku Elektryczne Gitary nagrały jeszcze pięć albumów studyjnych. Wydały też m.in. kompilację i ścieżkę dźwiękową do filmu „Kariera Nikosia Dyzmy”. W 2016 roku zespół doczekał się swojej biografii. Obecnie grupę tworzy 6 muzyków, w tym jego założyciele – Piotr Łojek i Kuba Sienkiewicz.
Oberschlesien to śląska grupa muzyczna wykonująca industrial metal. Powstała w 2008 roku w Piekarach Śląskich z inicjatywy Marcela Różanki. W swej twórczości formacja posługuje się Językiem Śląskim. W 2012 roku zespół wziął udział w czwartej edycji talent show „Must Be the Music. Tylko muzyka” emitowanego na antenie telewizji Polsat. Grupa zajęła drugie miejsce w tymże konkursie. Zespół zagrał setki koncertów na wszystkich największych festiwalach w Polsce i za granicą gdzie jest entuzjastycznie przyjmowany krzewiąc Ślaską Tożsamość ,Kulturę i Język Śląski co jest głównym założeniem grupy jak mówi pomysłodawca, kompozytor i producent całej muzycznej twórczości zespołu – Marcel Różanka. OBERSCHLESIEN ma w dorobku cztery albumy, których kompozytorem i producentem jest Marcel Różanka, a także DVD z Orkiestrą Symfoniczną Opery Bytomskiej pod batutą Adama Sztaby.
Oprócz koncertów w sobotę przy Parku Tradycji odbywać się będą warsztaty i prezentacje siemianowickich organizacji pozarządowych, będzie można zakupić niebanalne przedmioty na kiermaszu rękodzieła oraz bawić się całą rodziną w lunaparku.
Wiele atrakcji czeka nas także w sobotę na Rynku Miejskim w Siemianowicach, gdzie od godziny 13.00 trwać będzie XVI edycja Światowego Konkursu Gotowania Śląskiego Żuru. Więcej informacji o konkursie na stronie: http://www.zur.siemianowice.pl/ O godzinie 15.30 wystąpią siemianowickie chóry: Chór Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Chór Wesoła Jesień, zaś od godziny 17.00 sceną zawładnie muzyka biesiadna. Wystąpią: Kola i Jula. Mateusz Troll i Przyjaciele oraz Metrum Reni&Marco.