Na straży historii stać będę
W dniu wczorajszym w SCK Zameczek odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zwyczajni – Niezwyczajni”. Naszym gościem był emerytowany górnik z Miechowic – Ireneusz Okoń. Czym sobie zasłużył na to miano mogli się dowiedzieć goście, którzy przybyli na spotkanie z naszym Niezwyczajnym. Ireneusz Okoń jest członkiem Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, opiekunem schronu w Miechowicach oraz organizatorem wielkiego widowiska historycznego „Wyzwolenie Miechowic 1945”. W tym wielkim wydarzeniu pokazującym dramat ludności cywilnej podczas wkroczenia Armii Czerwonej do Miechowic od pierwszej edycji biorą udział członkowie Teatru Domino dzięki temu rok w rok na plakatach tego wydarzenia figuruje logo Siemianowickiego Centrum Kultury.
Trudno w paru słowach opisać to co mogliśmy usłyszeć od Pana Irka. Zmaganie się z przywróceniem do świetności miechowickiego schronu, a właściwie odkopanie go i odtworzenia jego wyglądu, by udostępnić go zwiedzającym. Urządzeniu w nim pokazów multimedialnych oraz zmiennych wystaw tematycznych. Oprócz schronu Stowarzyszenie zaadoptowało budynek szkoły na terenie której w/w schron się znajduje. Budynek sukcesywnie jest remontowany i już na dzień dzisiejszy można w nim obejrzeć przygotowane wystawy z olbrzymią ilością bezcennych i oryginalnych eksponatów.
Największym osiągnięciem jest niesamowicie pieczołowicie przygotowane widowisko historyczne prezentowane rokrocznie od 2017 r. w okolicach 27 stycznia i prezentujące Tragedię Górnośląską, rozrastając się do niesamowitych rozmiarów. 27 grup rekonstrukcyjnych, 230 rekonstruktorów, sprzęt ciężki, czołg, kaskaderka, pirotechnika. Wszystko to składa się na niesamowicie wiarygodny obraz z czasów II wojny światowej. Ciekawostką jest też to, że w jednej z rekonstrukcji udział wzięło dwóch znanych polskich aktorów, a mianowicie Cezary Żak i Lech Dyblik.
Motorem wszystkich tych działań jest właśnie nasz „Zwyczajny-Niezwyczajny” Ireneusz Okoń, który posiada niesamowitą charyzmę i samozaparcie, potrafi skupić wokół siebie ludzi dobrej woli, człowiek o wielkim sercu, który stara się zachować bolesna historię Miechowic dla przyszłych pokoleń.
Spotkanie urozmaicił zbiór niesamowitych eksponatów przywiezionych przez naszego Bohatera oraz popis kostiumowy i wokalny artystów Teatru Domino.
Szkoda, że siemianowiccy nauczyciele historii czy języka polskiego nie wykorzystują naszych darmowych spotkań jako lekcji, które mogłyby młodemu pokoleniu przybliżyć historię naszego regionu, ojczyzny, pokazać nasz kraj z innej strony, czy poznać ludzi z niezwykłymi pasjami.
Autor:
-
Mirosław Domin – Siemianowickie Centrum Kultury