„Trzy sztuki w Antarktyce” w Parku Tradycji

Wernisaż wystawy Trzy sztuki w Antarktyce w SCK Parku Tradycji. Na ścianie wystawowej widać dwa duże zdjęcia z fokami._Easy-Resize.com
Fragment wystawy Trzy sztuki w Antarktyce w SCK Parku Tradycji

24 września Park Tradycji był miejscem prezentacji bezprecedensowego przedsięwzięcia w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. W ten sobotni wieczór zaprezentowano „Trzy sztuki w Antarktyce” – zapis pierwszego w historii, artystycznego rejsu jachtem polskich twórców do Antarktyki. Uczestnicy rejsu, inspirowani podróżą, dziką naturą i ekstremalnymi warunkami panującymi na krańcach świata, zmierzyli się z wyjątkowymi wyzwaniami artystycznymi w obszarach filmu, muzyki i fotografii. Zespół Trzech Sztuk tworzyli: Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy, Bartosz Stróżyński, Rafał Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Paweł Drozd.

Z tej wyjątkowej wyprawy artystycznej powstał godzinny film dokumentalny „Trzy sztuki w Antarktyce” prezentujący zmagania załogantów z trudami rejsu i realizację celów, który wyświetlony został na dużym ekranie w Parku Tradycji.

Po filmie uczestnicy wieczoru zaproszeni zostali na wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Bartosza Stróżyńskiego, podczas którego autor opowiadał o zrealizowaniu podczas rejsu do Antarktyki pierwszej w historii sesji fotograficznej w starej, archaicznej technologii kolodionowej.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego wydarzenia, był koncert zespołu Nieme Kino, którego liderem jest właśnie Bartosz „Niemy” Stróżyński. Zespół pochodzi z Poznania i tworzy muzykę z pogranicza piosenki autorskiej, awangardy, bluesa i muzyki alternatywnej, łączącą świat instrumentów akustycznych ze światem muzyki elektronicznej, często w bardzo psychodelicznych klimatach.

Sobotnie wydarzenie w Parku Tradycji pokazało pasję w wielu dziedzinach i niesamowity upór w dążeniu do zrealizowania założonych celów mimo ogromnych trudności w niesprzyjającym środowisku srogiej natury na południowych krańcach świata.

Wernisaż wystawy Trzy sztuki w Antarktyce w SCK Parku Tradycji. Autor prezentowanych zdjęć, opowiada zgromadzonym o miejscach, które odwiedził._Easy-Resize.com
Autor prezentowanych zdjęć, opowiada zgromadzonym o miejscach, które odwiedził
Wernisaż wystawy Trzy sztuki w Antarktyce w SCK Parku Tradycji. Zaproszeniu goście rozmawiają z jej autorem._Easy-Resize.com
Zaproszeniu goście rozmawiają z autorem wystawy
Na zdjęciu koncert grupy muzycznej Nieme Kino w sali SCK Parku Tradycji._Easy-Resize.com
Koncert zespołu Nieme Kino w sali SCK Parku Tradycji
Wnętrze sali kinowej SCK Parku Tradycji. Na dużym ekranie widać wyświetlany film_Easy-Resize.com
Wnętrze sali kinowej SCK Parku Tradycji podczas projekcji filmu

Autor:

  • Marek Omelan – Siemianowickie Centrum Kultury

wprowadzający: Jan Litwiński
foto: Jan Wieczorek