HeavenWins, czyli finał Tygodnia Dobrych Uczynków

„Tydzień Dobrych Uczynków” – to październikowa akcja, która połączyła siemianowickie przedszkolaki oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w szlachetnej rywalizacji czynienia dobra w naszym mieście.
Można zapytać, czy należy organizować wyjątkowe przedsięwzięcia, aby… być dobrym. Lecz z drugiej strony, jeżeli to ma sprawić, że zaczniemy dostrzegać potrzeby drugiego człowieka, przestaniemy być obojętni a staniemy się empatyczni – to dlaczego nie?
Pomysłowość najmłodszych mieszkańców naszego miasta oraz ich opiekunów nie zna granic. Nie pozostaje nam nic innego jak pochwalić się ich kreatywnością na naszej stronie.

Zespół Przedszkolny nr 1 to m.in.:
– zbiórka darów dla podopiecznych Fundacji Piastun oraz Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Maciejkowicach,
– jesienne sprzątanie ogrodu przedszkolnego razem z rodzicami,

Przedszkole nr 2 to m.in.:
– rozmowy na temat rozumienia pojęcia „dobrego uczynku” i „pomocy innym”,
– zbiórka produktów dla schroniska dla zwierząt w Chorzowie (przy okazji Dnia Kundelka),
– zbiórka darów dla Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” w Katowicach

Przedszkole nr 6 to m.in.:
– zbiórka i rozdawanie DOBRYCH uczynków, takich jak: miłość, zdrowie, czas,
– ozdobienie wejść do sal lekcyjnych anielskimi skrzydłami

Przedszkole nr 9 „Pod Sosenką” to m.in.:
– Wykonanie Anielskich Skrzydeł. Praca podzielona na kilka etapów polegała na zaangażowaniu każdego przedszkolaka.

Przedszkole nr 10 to m.in.:
– zrobienie karmników dla zwierząt,
– udział w akcji niesienia pomocy dla osób potrzebujących na Ukrainie

Przedszkole nr 11 to m.in.:
– nauka Tańca Aniołków,
– wykonanie Anielskiej Sesji Zdjęciowej”,
– pogadanki z dziećmi na temat tego, że warto być dobrym człowiekiem,

Przedszkole nr 12 to m.in.:
– pogadanki na temat tego czym jest dobro,
– wykonanie prac plastycznych przedstawiających dobry uczynek w rozumieniu dzieci,

Przedszkole nr 16 to m.in.:
– dokarmianie ptaków w okresie zimowym,
– pomoc rodzicom – wykonanie serduszek z dobrymi uczynkami dzieci względem rodziców,
– wykonanie kubeczka dla przyjaciela i przekazanie mu upominku

Przedszkole nr 18 to m.in.:
– utrwalenie TYCH PIĘKNYCH zwrotów: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry i do widzenia. Również w języku angielskim,
– wykonanie drobnych upominków i obdarowanie nimi kogoś bliskiego,
– bicie rekordu w zbieraniu nakrętek na rehabilitację chorej Marysi

Przedszkole nr 19 to m.in.:
– zabawy w zagadki słowne związane tematycznie z dniem HeavenWins,
– zorganizowanie urodzin dla chorej koleżanki przebywającej w domu – wysłanie filmiku,
– rozmowy z dziećmi nt. „Jak możemy pomagać innym”

Przedszkole nr 20 to m.in.:
– zbiórka karmy dla zwierzaków z chorzowskiego schroniska,
– organizacja paczki żywnościowej dla ukraińskiej rodziny,
– akcja „słodka babeczka dla każdego Aniołeczka”

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 16 to m.in.:
– dzień Superbohatera połączony ze sprzątaniem terenu wokół obiektu,
– „Drzewko Dobrych Uczynków”, rozmowa z dziećmi o dobrych uczynkach i zapisywanie ich na listkach z których dzieci tworzyły wspomniane drzewko,
– Dzień Kundelka, czyli zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt z sosnowieckiego schroniska.

Uczniowie szkół podstawowych również wykazali się kreatywnością. Wśród dobrych uczynków nie zabrakło m.in.: pomocy bezdomnym zwierzętom, wykonania tematycznych prac plastycznych, wspólnego śpiewania, zajęć czytelniczych, zaangażowania siemianowickich przedsiębiorców do wsparcia HeavenWins, ciekawych prelekcji o Świętej Hildegardzie z Biden, zbiórki produktów tzw. „pierwszej potrzeby” dla hospicjum Cordis w Katowicach, projektowania plakatów promujących życzliwość, sprzątania opuszczonych grobów, kiermaszów z pysznymi słodkościami, meczu ze strażakami promującego zasady „fair play”, tworzenia „słońca dobroci”, szukania kodów QR, które utworzyły cytaty o dobroci, wykonania zapasowego piórnika dla kogoś kto zapomniał swojego, przygotowania tzw. UMILACZKÓW, czyli wylosowania kolegi lub koleżanki i umilania im szkolnej codzienności ale… incognito, przeprowadzania lekcji ukazujących istotę dobra, wzajemnej pomocy w odrabianiu lekcji, odwiedzin przedszkolaków przez uczniów celem przekazania Aniołków z dobrym słowem, wykonania pamiątkowych zdjęć.

Także najstarsi uczestnicy tej szlachetnej zabawy, czyli uczniowie: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich, I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum, Zespołu Szkół COGITO, oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Siemianowicach Śląskich – pokazali na co ich stać. Nie zabrakło bowiem m.in. słodkich wypieków z których dochód przekazany został na schronisko dla zwierząt, zbiórki książek i materiałów plastycznych dla dzieci z Domu Samotnej Matki, czytania bajek i wspólnych zabaw licealistów z dziećmi z przedszkolakami, sprzątania grobów zasłużonych mieszkańców naszego miasta, organizacji zbiórki dla Polskiej Fundacji dla Afryki oraz Pomoc dla Ukrainy, tworzenia galerii plakatów propagujących dobro.

Tydzień Dobrych Uczynków nie ominął również Młodzieżowego Domu Kultury im. dr. H. Jordana w Siemianowicach Śląskich. Wychowankowie zaangażowali się m.in. w pomoc zwierzakom, sprzątanie terenu wokół MDK-u czy zbiórkę rzeczy dla ukraińskich mam z dziećmi, które ukrywają się w schronach na terytorium Ukrainy.

Elementem wspólnym zabawy było stworzenie przez wszystkie siemianowickie placówki oświatowe plakatów z dobrymi uczynkami, które zostaną dostarczone do KS „Michał”. Będą one tworzyły tematyczną aleję. Aleję Dobrych Uczynków.

To, tylko niewielki wycinek dobra, jakie ogarnęło nasze miasto. Mając nadzieję, że zakiełkuje ono w naszych sercach i zacznie wydawać pozytywny plon, pragniemy zaprosić Państwa na imprezę będącą – z jednej strony – zwieńczeniem „Tygodnia dobrych uczynków”, a z drugiej strony początkiem czegoś nowego, fajnego czyli HeavenWins – Dzień Aniołów.

Od godz. 10.00 do 14.00 na terenie miasta Aniołki będą rozdawały odblaskowe serduszka i cukierki. O godz. 12.00 wystartuje Sztafeta Aniołów, która pobiegnie na dystansie 333 km. Siemianowickie Centrum Kultury Park Tradycji zaprasza na dwa seanse filmowe: 10.00 Jim Carey Wszechmogący (komedia), 14.00 Próba ogniowa – piękny film dla małżeństw. O godzinie 16.00 w Kompleksie Sportowym „Michał” rozpocznie się finał HeavenWins na którym nie zabraknie m.in.: animacji i konkursów, fotobudki, malowania buziek dziecięcych i plecenia warkoczyków. Będzie okazja do wspólnego „sercowego” zdjęcia oraz otrzymania okazjonalnej widokówki.

Oczywiście wszystkie atrakcje są DARMOWE.

Serdecznie Państwa zapraszamy!

Szczegółowe relacje szkoły zamieszczają na swoich profilach w mediach społecznościowych. Można je znaleźć wpisując w wyszukiwarce fb hasło: #heavenwins

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Rafał Jakoktochce

    r_jakoktochce@um.siemianowice.pl

    (32) 7605320

foto: placówki dydaktyczne w Siemianowicach Śląskich