Księga, która przetrwała wieki

Plakat zapraszający na wystawę Historia Biblii

Gdy słyszymy słowo „Biblia” – czy od razu kojarzy nam się z kościołem lub starszymi osobami? A może to jednak coś więcej? Biblia jest nie tylko książką religijną, ale również dziełem literackim. Bardzo często też bywa inspiracją dla kolejnych pokoleń.

„Historia Biblii. Księga, która przetrwała wieki” – to tytuł wystawy, którą można zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich w dniach 3-14.10.2022 r.

Ta nietypowa wystawa jest projektem interaktywnym, ciekawym sposobem zapoznania się z dziejami powstania Biblii, opowieścią obrazującą ponad trzy tysiące lat historii Pisma Świętego.

Podczas jej zwiedzania zatrzymamy się 30 razy, aby przyjrzeć się słowom zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych, na papirusie i pergaminach. Zobaczymy pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura. Obejrzymy faksymile i reprinty pierwszych wydań w języku angielskim, niemieckim, polskim, a także po grecku, po łacinie i po hebrajsku.

Wystawę uświetni wernisaż, na który zapraszamy w dniu 5.10.2022 (środa) o godzinie 17.00.

Serdecznie zapraszamy na interesującą lekcję historii!

Autor:

  • Bogumiła Śliż – Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej

wprowadzający: Jan Litwiński