„Niepokój” dla siemianowiczan

Czarno-biała fotografia:stojący młody chłopak i siedząca przy stole dziewczyna w ciemnej sukni
Scena ze spektaklu Kawiarenki

Kawiarenka Literacko – Teatralna „To i owo” w środowisku naturalnym, czyli nasi młodzi artyści na deskach szkolnej sceny…

Po niedawnej prapremierze najnowszego spektaklu Kawiarenki, który na zaproszenie Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu, wystawiła na scenie Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, „ Niepokój” mogli dziś zobaczyć wszyscy, którym zaklęte w teatralne tworzywo emocje są bliskie i którym po drodze z młodzieńczą wrażliwości kawiarenkowych aktorów. Przybyli wierni od lat absolwenci, Śniadkowi uczniowie ciekawi talentu swoich kolegów, rodzice kibicujący młodym artystom i dumne grono.

Niepokojące interpretacje poetyckie obecne w „Niepokoju”, charakterystyczna mroczność i tajemniczość scenografii, wzbudziły zachwyt zgromadzonej publiczności.

Nadrzędną ideą spektaklu była próba zwrócenia uwagi na adaptacyjne trudności osób chorych, które zmagają się na co dzień nie tylko z własnymi problemami, ale również z brakiem zrozumienia ze strony ludzi zdrowych, a tytułowy niepokój to stan, którego doświadczać mogą zarówno chorzy, jak i ci, którym przychodzi z nimi obcować.

Za całokształt artystyczny przedstawienia odpowiada mgr Sabina Szkaradek, na co dzień nauczycielka języka polskiego w Śniadeku i wieloletnia opiekunka Kawiarenki, która swoją miłością do teatru i poezji zaraża od ponad 25 lat uczniów I LO. To oni swoją wrażliwością i talentem uzupełniają artystyczne wizje kolejnych przedstawień.

Dobrze było wrócić do Kawiarenki, przysiąść i dać się ponieść słowom i obrazom, z których wyłania się niepokojąca i przejmująca jakość przekazu. Dziękujemy i gratulujemy. Było pięknie.

Autor:

  • Marzena Sommer, I LO

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska