Ogólnopolski Program Profilaktyki czerniaka w szkołach
Czerniak (nowotwór złośliwy wywodzący się z melanocytów) nadal pozostaje jednym z wyzwań dla zdrowia publicznego. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 roku odnotowano ponad 3 700 nowych rozpoznań czerniaka oraz aż 1765 zgonów. W porównaniu tylko z danymi z 2010 oznacza to przyrost o prawie 50%. Według estymacji Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w ubiegłym roku zanotowano aż 4356 przypadków nowych zachorowań, co w porównaniu z rokiem 1980 stanowi wzrost aż o 712%! Co więcej, na czerniaka można zachorować w każdym momencie życia. Nie istnieje limit wieku, po przekroczeniu którego ryzyko czerniaka maleje. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest nadal rozpoznawanie nowotworu w zaawansowanym stadium, co wynika nadal ze zbyt niskiej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania oraz jakie są metody skutecznej profilaktyki.
W związku z powyższym w szkołach w naszym Mieście realizowany będzie po raz kolejny Ogólnopolski Program Profilaktyki czerniaka.
Jest to program realizowany we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Onkoma działającym przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie czerniaka.
Program stanowi kontynuację z lat poprzednich i adresowany jest do młodzieży, począwszy od klasy 7. Przyczynia się on do zwiększenia świadomości na temat nowotworu i profilaktyki. Po skończonych zajęciach uczniowie będą znać złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętność przeprowadzenia samobadania skóry czy też różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE („czerniakowe abecadło”). Warto również podkreślić, iż dzięki zdobytej wiedzy nastolatkowie mogą stać się ambasadorami akcji w swoich lokalnych środowiskach, zachęcając rodzinę i znajomych do podjęcia tych niezwykle prostych acz skutecznych działań profilaktycznych.
Autor:
-
Izabela Kłosowska – Spandel, Wydział Polityki Społecznej