Barbórkowe obchody

Poczet sztandarowy kroczący środkiem nawy głównej, po bokach siedzący w ławkach uczestnicy mszy św.
Msza w intencji górników i ich rodzin

Siemianowice świętowały wczoraj tradycyjną Barbórkę. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów w miejscach poświęconych pamięci górników. Wiązanki spoczęły pod obrazem św. Barbary w Parku Tradycji, gdzie także zapalono znicz przy pomniku poległych górników. Z kolei oddano hołd pamięci obrońcom kopalni Michał, udając się z kwiatami pod upamiętniający ich obelisk. Uczynili to w imieniu władz miasta sekretarz Adam Skowronek, Franciszek Sitko, ostatni dyrektor kopalni Siemianowice oraz reprezentujący środowisko górnicze długoletni prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Włodzimierz Kulisz.

Jak co roku w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła odbyła się uroczysta msza św. w intencji górników i ich rodzin, przed którą prezydent Rafał Piech, Włodzimierz Kulisz oraz Franciszek Sitko złożyli kwiaty pod znajdującą się w świątyni tablicą pamiątkową. Kościół, jak zawsze w Barbórkę wypełniony był po brzegi tymi, którzy ciągle-choć już poza granicami Siemianowic Śląskich-pracują w kopalniach, tymi, którzy górnikami są już wyłącznie sercem oraz ich rodzinami.

Po mszy odbyło się w Zameczku tradycyjne górnicze śniadanie, a po południu, w Parku Tradycji wystąpił zespół „Duo Fenix”, rozbawiając salę piosenkami charakterystycznymi dla ich repertuaru – w śląskiej gwarze i z dużą dozą dobrego humoru.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Ewa Roch-Wyrzykowska

    e_wyrzykowska@um.siemianowice.pl

    (32) 7605216

foto: Wojciech Mateusiak