O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w przestrzeni internetowej z Uniwersytetem Trzeciego Wieku

Mundurowi z siemianowickiej komendy spotkali się z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w SCK Zameczek, aby przekazać im cenną wiedzę z zakresu zagrożeń, jakie czyhają na nich w internecie. Policjanci przybliżyli metody, jakimi posługują się przestępcy i dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem, udzielili seniorom praktycznych rad. Zachęcili także do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.

Na spotkanie z siemianowickimi mundurowymi, którzy zostali zaproszeni na zajęcia przez Zarząd Stowarzyszenia Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przybyła pokaźna liczba seniorów. Temat, jaki przygotowali mundurowi, był bardzo ciekawy, ponieważ dotyczył bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy w jakimś zakresie korzysta z internetu, który jest bardzo przydatnym narzędziem do poszerzania wiedzy czy pomocy w życiu codziennym.

Należy z niego z korzystać, ale trzeba być świadomym zagrożeń, jakie tam czyhają na nieostrożnych użytkowników. I właśnie o nich siemianowiccy policjanci chcieli porozmawiać z seniorami. Rzecznik prasowy kom. Tatiana Lukoszek przybliżyła metody, jakimi posługują się przestępcy, by wyłudzić od nas dostęp do oszczędności na kontach: począwszy od smsów czy wiadomości mailowych podszywających się pod dostawców prądu, gazu czy firmy kurierskie, a kończąc na prośbach od znajomych o pomoc finansową. Z uwagi na okres świąteczny, a co za tym idzie wzrost zakupów w sklepach internetowych, policjantka zaapelowała o szczególną ostrożność i sprawdzanie ofert oraz sprzedawców. Temat ten poszerzył także mł. asp. Tomasz Wojnowski, który jako śledczy zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości, podzielił się swoim doświadczeniem z prowadzonych postępowań oraz praktycznymi radami.

Spora część seniorów potwierdziła, że na własnej skórze doświadczyli prób oszustw za pomocą internetu. Z kolei profilaktyk mł. asp. Arkadiusz Lasyk przestrzegł przed działaniem oszustów, którzy odwiedzają domy podszywając się za pracowników gazowni, energetyki czy spółdzielni. Zwrócił uwagę rownież na to, aby zamykać drzwi do mieszkań i podczas wyjazdów należycie zabezpieczać mieszkania. Omówił także metody działania oszustów na tzw. wnuczka czy policjanta. Mundurowy zaprezentował także Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Moją Komendę i zachęcił do korzystania z nich. Mamy nadzieję, że takie spotkania podniosą świadomość naszych mieszkańców i dzięki temu nie staną się oni ofiarami oszustów.

Autor:

  • kom. Tatiana Lukoszek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich

wprowadzający: Rafał Jakoktochce
foto: KMP Siemianowice Śląskie