Wolontariacka Drużyna z Trójki

Młodzież szkolna, wolontariusze SP nr 3
Młodzież szkolna, wolontariusze SP nr 3

Dobro, empatia, rozwijanie postaw prospołecznych, integracja oraz nabywanie różnych umiejętności to tylko niektóre z wartości, które rozwijają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Siemianowicach Śląskich w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu. Szkolne Koło Wolontariatu działa w naszej szkole od 2016 roku, kiedy to rodzące się pomysły na pomaganie zaczęły przechodzić w konkretne działania. Na początku, w skromnej grupie kilkunastu uczniów podejmowaliśmy się zbiórek, tworzenia kartek świątecznych dla podopiecznych hospicjów. Wraz z upływem czasu zaczęła kiełkować w uczniach moda na pomaganie i tak dzisiaj nasze Szkolne Koło Wolontariatu skupia kilkudziesięciu uczniów, którzy w zależności od działania służą swoimi umiejętnościami.

Nasi wolontariusze działają nie tylko na terenie szkoły, ale nawiązują również współpracę z różnymi instytucjami. Na swoim koncie mają udział w różnych przedsięwzięciach, takich jak charytatywne biegi, zbiórki z okazji Światowego Dnia Chorych i Światowego Dnia Ubogich, zbiórki dla zwierząt ze schronisk, przygotowywanie kartek świątecznych, udziały w konkursach o tematyce wolontariatu oraz udział w corocznej akcji „Góra grosza”. Bardzo cennym doświadczeniem była dla na pomoc w magazynie Stowarzyszenia Siemianowice dla Ukrainy, współpraca z Fundacją „Wolne Miejsce” przy przygotowaniach do Śniadania Wielkanocnego i Wigilii dla osób samotnych.

Co więcej, od września tego roku nasze koło podjęło się pierwszego wielkiego wyzwania, jakim jest udział w grze „Polichrom” prowadzonej przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. Udział w tej grze jest okazją dla nas do jeszcze większej integracji społeczności szkolnej, ale także pomaga nam rozwijać i odkrywać talenty, o których nie mieliśmy do tej pory pojęcia. W końcu jest to też świetna alternatywa do spędzania wolnego czasu, bo głęboko w to wierzymy, że czas poświęcony na pomoc drugiemu człowiekowi nigdy nie jest czasem straconym, a człowiek nie jest wielki przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Autor:

  • Marzena Pankiewicz, Marta Majnusz SP nr 3

wprowadzający: Paweł Cwalina
foto: Archiwum SP nr 3