Policjanci rozdawali odblaski

Ciemnoniebieskie opaski odblaskowe
Opaski odblaskowe

Wczoraj siemianowicka drogówka prowadziła działania pn. „Bezpieczny Pieszy”, w trakcie których pieszym rozdawano opaski odblaskowe. Zostały one zakupione ze środków Urzędu Miasta. Mundurowi zachęcali do ich noszenia szczególnie osoby ubrane na ciemno. Taki mały element odblaskowy zwiększa widoczność pieszego nawet 5-krotnie. Odległość ta pozwala kierowcy na szybsze zareagowanie i zwrócenie szczególnej uwagi na pieszego. Zachęcamy do używania odblasków pieszych.

Od początku roku na drogach naszego miasta doszło już do 4 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Najbardziej niepokojące jest to, że wydarzyły się one na przejściach dla pieszych, czyli miejscach, gdzie pieszy powinien być bezpieczny, a kierowca zachować szczególną ostrożność. Siemianowiccy policjanci cyklicznie przeprowadzają działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Podczas nich skrupulatnie przyglądają się relacjom, jakie zachodzą pomiędzy kierowcami a pieszymi. Wczoraj właśnie odbyła się kolejny raz taka akcja pn. „Bezpieczny Pieszy”. Stróże prawa przez kilka godzin sprawdzali w pobliżu przejść dla pieszych czy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają obowiązujących przepisów. 8 kierowców niestety jechało w tym obszarze z nadmierną prędkością, a 7 pieszych przechodziło przez drogę w miejscu do tego niedozwolonym. Wobec wszystkich policjanci wyciągnęli konsekwencje prawne. 6 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, 1 została pouczona, a wobec 1 skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

Mundurowi zadbali o to, aby piesi byli widoczni na drogach, ponieważ w niektórych przypadkach to właśnie brak widoczności pieszego był przyczyną zdarzeń drogowych. Taki mały element odblaskowy powoduje, że pieszy jest widoczny nawet 5-krotnie szybciej przez kierowcę. Często pieszemu wydaje się, że skoro on widzi nadjeżdżający pojazd, to również go widzi kierowca. Jest to błędne myślenie, ponieważ czynniki takie jak: zmrok, padający deszcz czy śnieg, reflektory nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu, ciemny ubiór pieszego powodują, że niechroniony uczestnik jest niezauważony przez kierowcę.

Dlatego zachęcamy pieszych do noszenia opasek odblaskowych oraz do ciągłego kontrolowania podczas przechodzenia na pasach tego, co dzieje się wokół. Przed wejściem na pasy należy rozejrzeć się i upewnić, że nadjeżdżający samochód ustępuje pierwszeństwa, a nie z przekonaniem, że tak musi być- wchodzić na przejście. Owszem, kierowca zbliżając się do przejścia ma obowiązek ustąpić pieszemu, ale w sytuacji, gdy tego nie zrobi, a pieszy nie zachowa szczególnej ostrożności, to pieszy poniesie poważne konsekwencje zdrowotne. Dla kierowcy kończy się to zazwyczaj wizytą u mechanika. Zalecamy zachowanie zasady ograniczonego zaufania i oczywiście zachęcamy do noszenia odblasków.

Autor:

  • Tatiana Lukoszek, KM Policji

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska