Styczniowy Głos Miasta – już jest!

Styczniowy Głos Miasta od dzisiaj (26.01) jest kolportowany do mieszkańców Siemianowic Śląskich.

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy, że pierwszy w tym roku – styczniowy – numer Głosu Miasta, od dzisiaj będzie kolportowany do Waszych skrzynek. Zachęcając do lektury, tym razem – wyjątkowo – na wstępie odsyłamy na ostatnią stronę, na której publikujemy ROCZNY harmonogram wywozu odpadów, czyli coś co zapewne zainteresuje mieszkańców. Szczególnie zabudowy jednorodzinnej.

Jednak nie zapominając o inwestycjach miejskich, tradycyjnie zapraszamy na strony 4-6. Tam przeczytacie Państwo m.in. o zakończonym remoncie ulic Chemicznej i Piastowskiej, nowym parkingu przy ul. Niepodległości, remoncie placu szkolnego przy Szkole Podstawowej nr 11, rewitalizacji ponad 100 pustostanów czy planach związanych z budową farmy fotowoltaicznej na terenach po dawnej KWK Siemianowice. Na stronach tych przeczytacie również o kilkunastu kamienicach w rejonie ulicy Matejki, które odzyskają dawny blask a także o nowych placach zabaw przy Zespole Szkół Sportowych oraz przy Szkole Podstawowej nr 5. Te dwa ostatnie przykłady są związane z Budżetem Obywatelskim.

Wracamy do tematu zadłużeń czynszowych. O tym oraz o propozycjach miasta, które mogą pomóc wyjść dłużnikom z patowej sytuacji piszemy na stronie 7.

Na „rozkładówce”, czyli stronach 8-9 przedstawiamy inwestycje zaplanowane na bieżący rok. W budżecie miejskim zaplanowano na nie niemal 63 miliony złotych.

Szanowni Państwo, jeżeli macie pomysł na rozwój swojej najbliższej okolicy, to zapraszamy na spotkania z urzędnikami Wydziału Rozwoju oraz Wydziału Inwestycji zaplanowanymi na 30 stycznia oraz 2 i 9 lutego. W kontekście planowanych rewitalizacji poszczególnych dzielnic będziecie mogli podzielić się z pracownikami urzędu miasta swoimi pomysłami, spostrzeżeniami. Każda sugestia będzie brana pod uwagę – dyskutowana. Na spotkania zapraszamy z dziećmi, bowiem w tym czasie, kiedy dorośli będą debatowali o zmianach, najmłodsi będą uczestniczyć w warsztatach, na których z klocków LEGO zbudują… swoje własne miasto. O szczegółach programu „Masz plan na miasto” piszemy na stronie 10.

Na stronie 11 przeczytacie Państwo rozmowy, które przeprowadziliśmy z Beatą Gałecką, Drugą Zastępcą Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie oraz przewodniczącymi nowo powstałych klubów radnych w naszej radzie miasta: Pawłem Sieglem (Klub Radnych Ruchu Samorządowego „Tak dla Polski”) oraz Alicją Piech (Klub Radnych „Polska Jest Jedna”).

Oczywiście, w styczniowym Głosie Miasta, nie zabrakło tematów natury społecznej. Przykładami są m.in. przygotowania do jubileuszu setnych urodzin I LO im. Jana Śniadeckiego – najstarszej szkoły średniej w Siemianowicach Śląskich (strona 13) czy historia Zofii Kirkor-Kiedroniowej, ostatniej pani w siemianowickim pałacu, opisanej we „Wspomnieniach Zofii” autorstwa Władysławy Magiery (strona 14).

Na stronie 15 publikujemy wykaz siemianowickich organizacji pozarządowych, którym możemy – w ramach rozliczeń z fiskusem – przekazać 1,5 procent naszego podatku. Jak co roku o tej porze, zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z tej możliwości pomocy.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Czytaj również tutaj.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Rafał Jakoktochce

    r_jakoktochce@um.siemianowice.pl

    (32) 7605320

foto: Rafał Jakoktochce