Koncert pieśni wielkopostnych

Plakat wydarzenia: informacja oraz zdjęcie artysty z gitarą
Plakat koncertu

Prezydent Siemianowic Śląskich i Siemianowickie Centrum Kultury zapraszają 5 kwietnia, o godz. 19.00, na koncert „Lamenty duszy i gitary – Pieśni Wielkopostne” w wykonaniu Patryka Filipowicza, który odbędzie się w Parafii Ducha Świętego w Bytkowie.

PATRYK FILIPOWICZ – kompozytor, wirtuoz gitary akustycznej , harfowej i banjo, posługujący się techniką fingerstyle. Autor czterech albumów solowych. Jego pierwsza płyta „Lamenty duszy i gitary” (wydana w 2015r.) zawierająca gitarowe interpretacje tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych, szybko zdobyła przychylność słuchaczy i dziennikarzy muzycznych.

Nagrania Patryka Filipowicza prezentowane były między innymi na antenie Programu I Polskiego Radia, a także w wielu regionalnych rozgłośniach oraz opisywane w prasie ogólnopolskiej. W 2019 r. ukazał ostatni solowy album Patryka  Filipowicza „Chopin blue”, zawierający osobiste muzyczne wypowiedzi na temat utworów Fryderyka Chopina, zagrane na gitarze akustycznej solo.

Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o kulturze i religii na podstawie pracy „Doświadczanie Górnego Śląska w twórczości artystów bluesowych” napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Aleksandry Kunce. Doświadczenie bluesowe artysta wyniósł ze śląskiej sceny muzycznej, ucząc się pod okiem znakomitych muzyków bluesowych, takich jak: Mirek Rzepa (zespół Jana „Kyksa” Skrzeka”, Śląska Grupa Bluesowa, Czarny Pies) i Maciej Radziejewski (ex-zespół Czesława Niemena). Nic dziwnego, że podczas koncertów gitarowych Patryka Filipowicza bardzo często możemy usłyszeć środki wyrazu pochodzące z początków muzyki bluesowej (na przykład grę techniką slide/bottleneck), potraktowane są one jednak w sposób autorski.

Podczas koncertów solowych Patryk Filipowicz posługuje się techniką określaną jako „fingerstyle”. Pozwala ona swobodnie prowadzić głosy, co często tworzy wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie.

Współpracował z wieloma wspaniałymi zespołami i muzykami, takimi jak: Rafał Rękosiewicz, Jola Literska, Andrzej Rusek, Joachim Rzychoń, Marek Makaron Trio, Dobre Ludzie, Szymon Babuchowski, Ligocianie, Grzegorz Majzel, Blues Bazar, Michał Masłoń i wieloma innymi. Jest również autorem lub współtwórcą piosenek zrealizowanych z zespołami Grzegorza Majzla, Dobre Ludzie oraz Blues Bazar. Wszechstronność muzyczną Patryka potwierdza udział w wielu różnorodnych i często odmiennych wydarzeniach artystycznych. Ta różnorodność stylistyczna odbija się echem podczas koncertów i nagrań solowych artysty, który w swojej grze stara się łączyć bluesowy pazur z liryzmem i łagodnością.

Autor:

  • Marek Omelan, SCK

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska