Kierowcy kontra piesi, czyli bez taryfy ulgowej dla piratów drogowych

W lutym br. w Urzędzie Miasta Siemianowice Śląskie odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. W trakcie prac wnioskowano o przygotowanie i przeprowadzenie systematycznej kampanii edukacyjno-prewencyjnej, dedykowanej pieszym uczestnikom ruchu drogowego. Celem było rozpropagowanie wśród pieszych i kierujących zachowań które w maksymalny sposób poprawiałyby bezpieczeństwo w rejonie przejść dla pieszych.

W 2022 roku na siemianowickich ulicach doszło do 12 „zdarzeń drogowych” z udziałem pieszych. W myśl artykułu 177 Kodeksu Karnego, trzy z nich zostały zakwalifikowane jako wypadki, w trakcie których poszkodowany poniósł ciężki lub średni uszczerbek na zdrowiu, trwający powyżej 7 dni. Jedno takie zdarzenie miało miejsce na przejściu dla pieszych.

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich, przyczyną tych wypadków było nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu.

Według statystyk, do większości wypadków z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego, doszło z winy kierujących, którzy nie udzielili pierwszeństwa pieszym. Do większości, co nie oznacza, że za każdym razem winni byli kierujący pojazdami.

– W przypadku dwóch zdarzeń drogowych winni byli piesi, którzy nieostrożnie weszli na drogę – mówi kom. Tatiana Lukoszek, oficer prasowy KMP w Siemianowicach Śląskich.

Wydawać by się mogło, że w skali roku, dwanaście wypadków to niewiele, jednak każde tego typu zdarzenie oznacza dramat konkretnego człowieka. Długotrwałe leczenie i rekonwalescencja, koszty z tym związane, powypadkowa trauma, która jest udziałem zarówno ofiary, jak i sprawcy wypadku. W związku z tym Wydział Ruchu Drogowego KMP w Siemianowicach Śląskich, podobnie jak w ubiegłym roku, przeprowadza cykliczne kampanie informacyjno-prewencyjne. Ich celem jest pokazanie na jakie niebezpieczeństwa narażają się ci, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego.

– Od stycznia do marca br. policjanci z siemianowickiej „drogówki” przeprowadzili  kilkanaście akcji pn.: „Bezpieczny Pieszy”, „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, „Prędkość” w trakcie których skupili się przede wszystkim na egzekwowaniu bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych – mówi kom. Tatiana Lukoszek. – W efekcie czego każdorazowo ujawniano  wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami oraz pieszych – dodaje.

Należy sobie zdać sprawę z tego, że liczby z całą pewnością nie odzwierciadlają tego, co dzieje się na drogach.

Odnotowane przypadki to jedynie sytuacje, gdzie policjanci znaleźli się w odpowiednim miejscu i czasie, a jak wiemy nie ma możliwości, aby policyjne patrole były wszędzie. Dlatego tak ważna jest własna samodyscyplina, odpowiedzialne podejście do tematu i przestrzeganie obowiązujących przepisów na drodze.

Nonszalanckie podejście do przepisów drogowych sprawiło, że od początku roku do końca marca odnotowano 24 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych. Zdecydowana większość dotyczyła nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub który wchodził na nie. Dwa wykroczenia polegały na wyprzedzaniu pojazdu na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Piesi również nie pozostawali bez winy. Pośród 112 wykroczeń, aż 109 dotyczyło przechodzenia w miejscu niedozwolonym. Co nimi kierowało? Pośpiech oraz lenistwo, aby dojść do przejścia. Należy pamiętać, że każde łamanie przepisów zagraża bezpieczeństwu, a policjanci z drogówki odnotowali takich wykroczeń popełnionych przez kierujących do końca marca 1081. Za wszystkie wykroczenia piesi zostali ukarani 93 mandatami karnymi, 18 razy zostali pouczeni a w 1 przypadku został skierowany wniosek o ukaranie do sądu. W stosunku do kierujących sytuacja kształtowała się w następujący sposób: nałożono 889 mandatów karnych, zastosowano 165 pouczeń oraz skierowano do sądu 77 wniosków.

Policjanci, w trakcie akcji edukacyjnych nie tylko karali mandatami.

Również informowali o zagrożeniach związanych z łamaniem przepisów drogowych a także wręczali odblaski poprawiające – zwłaszcza w godzinach wczesnego ranka i wieczornych – widoczność pieszych na drodze. Dodajmy odblaski, których zakup sfinansował Urząd Miasta Siemianowice Śląskie.

– Nasi funkcjonariusze systematycznie biorą udział w planowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach działaniach prewencyjnych mających na celu podniesienie bezpieczeństwa na drogach – mówi kom. Tatiana Lukoszek. – Dodatkowo, podczas różnego rodzaju festynów, imprez sportowych, debat, spotkań w szkołach, przedszkolach czy klubach seniorów uświadamiają uczestników o obowiązujących przepisach na drogach, wręczając różnego rodzaju gadżety edukacyjne – podsumowuje Tatiana Lukoszek.

Autor:

  • Biuro Prasowe

    Rafał Jakoktochce

    r_jakoktochce@um.siemianowice.pl

    (32) 7605320

foto: KMP Siemianowice Śląskie