Mateja to MY – MEDIALNI
Klasy medialne z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki już ponad 13 lat z powodzeniem ćwiczą sztukę autoprezentacji, pracę przed kamerą i mikrofonem, a także klasyczne pisanie artykułów prasowych oraz oracje. Zajęcia odbywają się w ramach lekcji języka polskiego i mają charakter warsztatowy. W pracy przyszłych ludzi mediów na pewno pomogą też zajęcia z grafiki komputerowej przewidziane jako przedmiot dodatkowy prowadzony przez trzy lata.
Medialni biorą też udział w licznych zajęciach poza terenem szkoły. Są naprawdę częstymi gośćmi teatrów, kin, muzeów oraz wystaw sztuki współczesnej, gdzie doskonalą swoje umiejętności interpretacji oraz analizy tekstów kultury. Uczniowie wiedzę czerpią także od pracowników uczelni wyższych i instytucji kultury (np. Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Śląskie, Galeria BWA, Akademia WSB, GWSH), a umiejętności od praktyków. Klasom „a” patronuje Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny (Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej).
Swoje artykuły, filmy, fotografie i inne efekty działań prezentują na stronie internetowej przeznaczonej dla klas medialnych, bo jako świadomi uczestnicy kultury wiedzą, że to główne medium współczesnego świata. Zainteresowani mogą również już od 15 lat rozszerzać wiedzę na temat fotografii na zajęciach Koła Fotograficznego, zdolności aktorskie w Teatrze Niedużym (teatr istnieje w liceum dwadzieścia pięć lat!), a umiejętności dyskutowania w szkolnym „Klubie debat oksfordzkich”.
GraMY w media
Media są nieodłącznym składnikiem życia człowieka – kształtują sposób myślenia o świecie tych, którzy z nich korzystają, a wydarzenie obecne w mediach masowych, staje się elementem świadomości zbiorowej. Istotne jest, by mieć poczucie tej swoistej „gry w media”, dlatego klasa medialna to nietypowa klasa dziennikarska, a ważnym elementem edukacji są również film i fotografia oraz tzw. „nowe media”, z tego także powodu II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki już dekadę lat temu stało się pozytywnym przykładem innowacyjnego upowszechniania wśród uczniów zagadnień związanych z kształtowaniem kompetencji medialnych prezentowanym podczas odczytu w ramach międzynarodowego sympozjum Media Literacy Conference w Londynie (http://oro.open.ac.uk/26677/).W konferencji na temat zróżnicowanego oblicza edukacji medialnej na świecie brała udział dr Monika Frania – pracownik Uniwersytetu Śląskiego, która zaprezentowała działania szkoły. W spotkaniu zorganizowanym w The Queen Elizabeth II Conference Centre w samym sercu Londynu wzięło udział blisko 250 przedstawicieli świata nauki i edukacji z 23 krajów.
Medialni są zawsze aktywni i biorą udział w licznych konkursach polonistycznych, artystycznych oraz medialnych, na przykład w tym roku szkolnym sukcesem zakończył się udział w konkursie wojewódzkim organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Katowicach oraz międzyszkolny konkurs „Polowanie na byki”. https://medialni.mateja.edu.pl/
Uczniowie liceum Matejki w krótkim czasie nauki w szkole średniej mają możliwość zdobycia rzetelnej wiedzy i umiejętności naprawdę potrzebnych każdemu młodemu człowiekowi wiążącemu swoją przyszłość z reklamą i PR, mediami, prawem, kulturoznawstwem, sztuką lub marketingiem, czy po prostu zainteresowanemu tym, co się wokół niego dzieje w kulturze współczesnej. Faktem, który łatwo sprawdzić, jest też wysoki poziom wyników maturalnych klas medialnych z języka polskiego w zakresie podstawowym i rozszerzonym oraz duża liczba maturzystów „zielonej szkoły”.
Mateja – jesteś u siebie! ZapraszaMY!
https://medialni.mateja.edu.pl/
https://rekrutacja.mateja.edu.pl/
https://www.facebook.com/mateja2lo
https://www.instagram.com/2lo_mateja/