Pielęgnacja drzew – co trzeba wiedzieć?

Drzewo, na zwyżce pracownik z piłą
Obcinanie gałęzi

Krajobraz za naszymi oknami robi się coraz bardziej wiosenny, śpiew ptaków budzi nas każdego ranka a na drzewach pojawiają się pierwsze liście… lecz nie na wszystkich.

Otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń mieszkańców dotyczących niszczenia drzew podczas wykonywania tzw. zabiegów pielęgnacyjnych, które tak naprawdę w praktyce sprowadzają się do usunięcia wszystkich gałęzi korony i pozostawienia gołego pnia.
Do niedawna w ten sposób traktowano niestety większość drzew w Polsce. Obecnie takie „zabiegi pielęgnacyjne” wykonywane są coraz rzadziej ale jak się okazuje nie wyeliminowano ich całkowicie.

Zabiegi pielęgnacyjne w obrębie drzew należy przeprowadzać zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody a dokładniej  w oparciu o artykuł 87a tej ustawy. Wskazano tam precyzyjnie, że prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych, utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa lub wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa. Oznacza to, że jeżeli w ubiegłym roku usunięte zostało 10% masy korony to w tym roku można zredukować ją już tylko o 20% . Ponadto pielęgnacja korony powinna być wykonywana zgodnie ze sztuką ogrodniczą, tj. z zastosowaniem odpowiedniej techniki cięć, zakresu tych cięć, czy odpowiedniej pory roku co zależne jest od gatunku drzewa.
Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa stanowi uszkodzenie drzewa, a usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony stanowi zniszczenie drzewa.
Drzewo pozbawione wszystkich gałęzi nie ma właściwie żadnej wartości przyrodniczej, a każda ucięta gałąź lub konar pozostawiają w drzewie ranę, która może spowodować, że do pnia drzewa wnikną czynniki chorobotwórcze np. grzyby.
W „najlepszym” przypadku takie drzewo będzie nieprawidłowo przyrastać, a nowa korona będzie zdeformowana, w najgorszym – drzewo umrze.

Wytyczne wskazane w Ustawie o Ochronie Przyrody należy stosować w odniesieniu do każdego drzewa, zarówno drzewa rosnącego na terenie przydomowego ogrodu jak i pośrodku dużego osiedla.

Jeżeli więc chcemy przyciąć drzewo w naszym ogrodzie pamiętajmy o powyższych zasadach lub skorzystajmy z usług firmy zajmującej się pielęgnacją zieleni, bowiem kary za zniszczenie drzewa są dotkliwe.

W przypadku pytań czy wątpliwości zawsze można skontaktować się z pracownikami naszego Urzędu Miasta (32 760 5 – 377 lub 384 lub 460)

Autor:

  • Betina Bober – Ogon, Wydział Gospodarki Komunalnej

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska