Dobry zawód – krok w stronę przyszłości

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 im. św. Jana Pawła II

Uczniowie podczas Targów Edukacyjnych

Wybór szkoły ponadpodstawowej wcale nie jest łatwy. Młodzi ludzie nie zawsze poświęcają wiele czasu na zastanawianie się nad tym, czym chcieliby zajmować się w przyszłości. Wszak młody wiek ma też swoje prawa. Dlatego wybór szkoły powinien być determinowany możliwościami danego ucznia, ale i jego zainteresowania. Zatem warto zdawać sobie sprawę, że szkoła branżowa jest także świetnym wyborem. Zrób krok w stronę swojej przyszłości!

Szkoła branżowa – masz fach w ręku

Nie każdy musi pójść do liceum w myśl zasady „skoro wszyscy to i ja”, tak jak nie każdy musi studiować. Wybór szkoły branżowej sprawia, że po jej ukończeniu masz fach w ręku, a fachowcy obecnie są bardzo potrzebni, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dzięki temu można naprawdę sporo zarobić. Niejednokrotnie znacznie więcej niż po studiach.

Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata i kończy się egzaminem zawodowym z jednej kwalifikacji, który potwierdza uzyskanie wykształcenia zasadniczego branżowego.

Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 im. św. Jana Pawła II przygotowuje do pracy w konkretnym zawodzie, organizując naukę przedmiotów z zakresu kształcenia ogólnego oraz przedmiotów zawodowych i praktycznych.

Kształcimy w klasach profilowanych (sprzedawca, fryzjer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, mechanik-monter maszyn i urządzeń, elektromechanik) oraz klasach wielozawodowych (mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik samochodowy, elektromechanik pojazdów samochodowych, magazynier logistyk, ślusarz, automatyk).

Zajęcia lekcyjne ogólnokształcące oraz teoretycznych przedmiotów zawodowych odbywają się w szkole, w nowoczesnych pracowniach szkolnych, które są modernizowane dzięki realizacji projektów unijnych oraz doposażone w najnowocześniejszy sprzęt.

Zajęcia praktyczne uczniowie odbywają w szkolnych pracowniach zawodowych lub bezpośrednio u pracodawcy w oparciu o umowę młodocianego pracownika lub umowę między szkołą a zakładem pracy. Od lat współpracujemy z renomowanymi zakładami pracy oraz najlepszymi przedsiębiorstwami handlowo – usługowymi. Dwie prężnie działające firmy – siemianowicki ADIENT oraz chorzowski REX-POL – objęły swoim patronatem klasy w zawodach mechanik- monter maszyn i urządzeń oraz elektromechanik. Uczniowie są objęci systemem stypendialnym, najlepsi otrzymują dodatkowe wynagrodzenie oraz po ukończeniu szkoły mają gwarancję zatrudnienia.

Ponadto wraz z reformą oświaty w szkole branżowej nacisk kładziony jest na praktykę, czyli zdobywanie realnych umiejętności, co przygotowuje młodych ludzi do wymagań rynku pracy i ułatwia znalezienie pierwszej pracy.

Szkoła branżowa – i co dalej…

Wbrew pozorom szkoła branżowa jest pierwszym krokiem w dalszym rozwoju, a to za sprawą tego, że wraz z jej ukończeniem to właśnie TY zdecydujesz, czy podejmiesz pracę, rozwijając karierę zawodową, czy będziesz uczyć się dalej, aż do uzyskania wykształcenia wyższego.

Po ukończeniu Branżowej Szkoły I stopnia możesz kontynuować naukę w swoim zawodzie w Branżowej Szkole II stopnia, która znajduje się w naszym Zespole Szkół. Po 2 latach nauki przystąpisz do egzaminu z drugiej kwalifikacji zawodowej na poziomie technika i uzyskasz wykształcenie średnie branżowe. Masz możliwość także przystąpienia do matury i uzyskania świadectwa dojrzałości.

Jeśli nie jesteś zainteresowany kontynuowaniem nauki w swoim zawodzie, ale będzie ci zależało na uzyskaniu wykształcenia średniego i przystąpieniu do matury masz możliwość podjęcia nauki w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych od razu od klasy 2.

Zawód, praca, matura – to wszystko jest możliwe! Zatem zarówno jedna, jak i druga droga kariery jest dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, aby zastanowić się nad swoją przyszłością i wybrać to, co cię interesuje. Warto przemyśleć jaką szkołę wybrać, gdyż nikt nie zadba tak o Twoją przyszłość, jak Ty sam.

Wybierz Branżową Szkołę I stopnia! Podejmij właściwe decyzje! To czas prawdziwych fachowców – Twój czas! Zapraszamy do Nas!

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.zsoiz.szkolnastrona.pl oraz profilu na Facebooku https://www.facebook.com/ZSZ2ZSOIZ/

Autor:

  • Zespół promocyjny ZSOiZ

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska