Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

5 maja jest szczególnym dniem dla środowiska osób z niepełnosprawnościami.Tego dnia obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Jest to szczególna okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym.

Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.  Zapewnienie pełnego uczestnictwa osobom z niepełnosprawnościami we wszystkich obszarach życia jest możliwe tylko dzięki zaangażowaniu ich samych, najbliższych i opiekunów, organizacji działających na ich rzecz, jak również samorządów.

Miasto Siemianowice Śląskie organizuje i wspiera wiele inicjatyw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami, są to między innymi: mieszkanie chronione, warsztaty terapii zajęciowej, usługi asystenckie, opieka wytchnieniowa, świetlica integracyjna oraz imprezy sportowe.

W ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami zorganizowany zostanie w naszym mieście – III Integracyjny Halowy Turniej Piłki Nożnej „Gramy Razem”.

Turniej odbędzie się 29.05.2023 r. w hali Kompleksu Sportowego „Michał” w Siemianowicach Śląskich. Uroczyste otwarcie Turnieju nastąpi o godzinie 10:00! W sportowych zmaganiach udział weźmie 100 sportowców, reprezentujących ośrodki zrzeszające osoby z niepełnosprawnością z terenu województwa śląskiego.

Realizatorami turnieju są Siemianowickie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „Imperium Słońca” oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Pszczelnik” w Siemianowicach Śląskich. Zadanie finansowane jest z budżetu Miasta Siemianowice Śląskie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy Państwa do kibicowania oraz wspólnej zabawy.

Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami życzymy, aby zawsze towarzyszyła im wiara w przychylność losu i ludzka życzliwość, a otwartość otoczenia była dla nich wsparciem w odkrywaniu i rozwijaniu swoich talentów.
Abyście Państwo nie ustawali w dążeniu do swoich celów, realizowali pasje i spełniali marzenia.

Bądźmy otwarci na potrzeby drugiego człowieka. Walczmy z dyskryminacją i stereotypami.

GODNOŚĆ JEST W NAS!

Autor:

  • Sabina Miland, Wydział Polityki Społecznej

wprowadzający: Ewa Roch-Wyrzykowska