Kwalifikacja wojskowa w Siemianowicach Śląskich
26 maja br. rozpoczęła się w Siemianowicach Śląskich kwalifikacja wojskowa, czyli procedura wprowadzenia danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej. Obowiązek stawienia się przed wojskową komisją weryfikującą predyspozycje kandydatów na żołnierzy dotyczy tych, którzy zgłosili się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.
– Głównie wzywani są wszyscy dziewiętnastolatkowie, czyli rocznik 2004, osoby starsze, które z różnych powodów nie dopełniły tego obowiązku oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej – mówi Izabela Pesel, Zastępca Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich. – Mile widziane są studentki i absolwentki uczelni medycznych, weterynaryjnych czy psychologicznych – dodaje.
Lekarz, który bada przyszłych żołnierzy orzeka ich przydatność do służby nadając odpowiednią kategorię, czyli A, B, D, E.*
Nowością w tym roku są badania psychologiczne. Kandydat na żołnierza musi wypełnić ankietę, po czym lekarz-psycholog przeprowadza z nim wywiad.
– Kolejnym nowym elementem tegorocznej komisji kwalifikacyjnej jest to, że nie są wydawane książeczki wojskowe – mówi Izabela Pesel. – W zamian osoby, które stają przed komisją, otrzymują zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej – dodaje.
Ostatnim elementem, który zadebiutował w tym roku jest – po nadaniu stopnia wojskowego szeregowego – przeniesienie do tzw. rezerwy pasywnej**.
* Kategorie wojskowe:
A – zdolny do czynnej służby wojskowej
B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny
** rezerwa pasywna
Pasywną rezerwę tworzą osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej. Ponadto nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia.
Autor:
-
Biuro Prasowe
Rafał Jakoktochce
r_jakoktochce@um.siemianowice.pl
(32) 7605320