Nasz drogi prąd – kolejna odsłona kampanii informacyjnej ZMP i UMP

ZMP oraz UMP ruszyły w lutym tego roku z szeroką kampanią informacyjną, rozpoczynając od spotu „Nasze drogie ciepło”, który był pierwszym materiałem filmowym w ramach inicjatywy dwóch organizacji zrzeszających miasta. Obecnie przedstawiamy dwa nowe – „Pstryczek od rządu, czyli nasz drogi prąd” oraz „Pstryczek od rządu i po kasie”.

Poprzez krótkie spoty filmowe w postaci serii animowanych historii „Na tropie uników i powiązań” polskie miasta przedstawiają najważniejsze problemy społeczno-gospodarcze dotykające mieszkańców i samorządy. Tym pokazujemy, jak decyzje polskiego rządu przełożyły się na podwyżki cen energii i ubytki w lokalnych budżetach.

Kontynuując kampanię informacyjną Związek Miast Polskich (ZMP) i Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza (UMP) chcą dotrzeć z prawdziwą informacją, w jak najprostszy sposób, do każdego mieszkańca polskich miast na temat sytuacji energetycznej oraz finansowej ich wspólnoty lokalnej, a także wyzwań, które w związku z tym stoją przed nimi w najbliższym czasie.

To nie ściema! Chcą nam zgasić światło! Pstryk!

Dla zwykłego mieszkańca podwyżki są niewielkie, kilkunastoprocentowe, a przedsiębiorcy i samorządy borykają się ze wzrostem cen nawet kilkusetprocentowym. Przykładowo w Ciechanowie od 1 stycznia 2023 r. płacimy za energię na oświetlenie ulic czterokrotnie więcej niż w roku ubiegłym. O tyle więcej musimy zapłacić państwowym monopolistom, rezygnując z innych działań miasta. Tracą na tym wszyscy, bo każdy Polak należy do jakiejś wspólnoty lokalnej. Samorządowcy widzą szansę w uniezależnieniu się od monopolistów, ale żeby to zrobić potrzebne są zmiany przepisów – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, sekretarz Zarządu ZMP.

UMP i ZMP przyjęły jeden front, rozmawiają o tym od dwóch lat i wysyłają jasny przekaz stronie rządowej, że konieczne są zmiany w kilku kluczowych ustawach, takich jak, skostniałe Prawo energetyczne, ustawa Prawo Zamówień Publicznych, ustawa o gospodarce komunalnej, o samorządzie gminnym. Dziś nie ma możliwości, aby lokalny wytwórca energii mógł przejąć produkowaną przez siebie, własną energię na swoje potrzeby np. oświetlenie ulic. Spółki energetyczne są temu przeciwne, bo one zawsze będą broniły swojego interesu. Pozwólcie budować samorządom elektrownie fotowoltaiczne, wiatraki i przejmować ten prąd na własne potrzeby. Obecnie muszą go one same od siebie drogo odkupić. Produkuj lokalnie, zużywaj lokalnie – cała Europa i cały świat do tego dąży – tłumaczy Tomasz Bońdos, dyrektor w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią.

źródło: https://www.miasta.pl/aktualnosci/ruszaja-kolejne-spoty-kampanii-informacyjnej-zmp-i-ump

Autor:

  • Joanna Proniewicz, rzecznik prasowa ZMP

    Julia Wiśniewska, koordynatorka promocji i komunikacji UMP